Buz tutan baraj köylülerin ekmek kapısı

Erzurum'un Ilıca ilçesindeki Kuzgun Barajı buz tutunca, köylülerin geçim kapısı haline geldi.

Devlet Su İşleri tarafından sulama ve enerji amaçlı yapılan Kuzgun Barajı, Erzurum’a 80 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Barajın kışın tamamen buzla kaplı olması eşsiz bir güzellik oluştururken köylülerin de ekmek kapısı haline geldi.

Çatak köyü sakinleri, sabah erken saatlerde 110 metre yüksekliği bulunan Kuzgun Barajı’nda balık tutmaya gidiyor. Köylüler baraj üzerinde yaklaşık bir metrelik buz kütlesini kazma ve kürek yardımıyla kırıyor. Köylüler buz kütlesi üzerine açılan deliklerden attıkları olta ve ağlara balıkların takılmasını bekliyor. Köylüler, yakaladıkları balıkların bir kısmını satıyor, bir kısmını kendileri tüketiyor, bir kısmını da uzak illerdeki akrabalarına gönderiyor.

Çatak köyü sakinlerinden Sadık Akbaba (55), şimdiye kadar doktor yüzü görmediğini belirterek bunun sebebini de balıkla beslenmesine bağlıyor. Akbaba, haftada birkaç kez balık tuttuğunu ifade ederek yiyecek ihtiyacını da barajdan karşıladığını belirtiyor. Cihat Öztürk ise donan baraj üzerinde yaklaşık 6 ay balık tutuklarını, sonrasında ise buzların eridiğine dikkat çekiyor. Öztürk, kış aylarında piknik yapmak için bir çok insanın köylerine geldiğini hatırlatıyor.

Barajda yaklaşık bir metrelik buz kütlesinin oluştuğunu kaydeden Köy Muhtarı Mehmet Zeki Karataş, “Geçmiş yıllarda baraj üzerine balık tutmaya çekiniyorduk. Ancak zamanla bu korkularımızı yendik. Artık oltalarımızı alarak korkmadan balık tutabiliyoruz. Tuttuğumuz balıklardan uzak illerdeki akrabalarımıza da gönderiyoruz.” şeklinde konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Öztürk ise Ezurum’un kış turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, barajların da bu bağlamda değerlendirilebileceğini kaydetti.