Buzağılar güzellikte yarıştı

Muğla'nın Yerkesik beldesinde düzenlenen 8. Buzağı Güzellik Yarışması, renkli görüntülere sahne oldu.

Muğla’nın Yerkesik beldesinde düzenlenen 8. Buzağı Güzellik Yarışması, renkli görüntülere sahne oldu. Jüri karşısına biberonlarıyla çıkan buzağılar, zaman zaman sahiplerine zor anlar yaşattı. Belediye Meydanı’nda, 29. Yerkesik Boğa güreşleri kapsamında düzenlenen yarışmada 40 buzağı jüri karşısına çıktı. “Süt” ve “kombine” kategorilerinde yarışan buzağılar, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerince genel görünüş, boy, bacaklar, vücut kapasitesi ve ırk özellikleri bakımından değerlendirildi.

Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci, yaptığı açıklamada belde ve köylerden katılımın yüksek olduğunu belirterek, “Yarışmaya olan ilgi her geçen yıl artıyor. Umarım önümüzdeki yıllarda yarışmanın, daha geniş kapsamlı yapılarak devam etmesini istiyorum. Yarışmanın birincilerini çeyrek altınla, ikincilerini ve üçüncülerini ise iki çuval buzağı yemiyle ödüllendireceğiz.” dedi.

Buzağı sahipleri, 7 günlük ve 4 aylık hayvanlarını süsleyerek jürinin karşısına çıkardı. Yarışma sonucunda sütçü ırktan Şükrü Orhan’ın “Efe” isimli 2 aylık buzağısı, kombine ırktan ise Salih Urhan’ın 50 günlük buzağısı birinci oldu. Dereceye giren buzağıların sahiplerine ödüllerini AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici ve Başkan Demirci verdi.