Buzdan lokantada sıcak yemek keyfi

Çin'in kuzeybatısındaki Harbin şehrinde düzenlenen Kar Festivali kapsamında buzdan inşa edilen lokantada sıcak yemek ikram edilmesi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Harbin kentinde düzenlenen 22. Uluslararası Kar Festivali şehri gezmeye gelen turistleri adeta kendinden geçiriyor. Festivalde sergilenen ve her biri farklı kültürü temsil eden buzdan yada kardan yapılmış manzaralar kendi aralarında yarışıyor. Taiyangdao Parkın’da düzenlenen festivalde en çok dikkat çeken kısım ise kardan yapılmış “Kafe” ile buzdan yapılmış “lokanta”. Parkta ayrıca Kızıl Meydan’ın bir kopyası da bulunuyor.

Hediyelik eşya bölümünden küçük sinemaya kadar her şeyin en ince ayrıntısına kadar tasarlandığı kardan kafede sıcak bir şeyler içmek turistleri kendinden geçiriyor. Kafeden sonra dikkatleri çeken bir başka mekan ise buzdan yapılmış olan lokanta. Bu lokanta arkasındaki orjinal beton binanın tam önünde yapılmış durumda. Lokantanın duvarları, masaları ve hatta sandalyelerine varıncaya kadar hemen her şey buzdan. Parkta şiş kebap ve şekerli patates gibi yiyecekler ayak üstü tezgahlardan tüketilirken, zamanı olup da normal bir öğün yemek isteyenler bu lokantaya geliyor.

Dışarıdaki gibi ortamı eksi 25 derece olan lokantada, elektrikli tavanın üstünde kaynayan Çin’e özgü meşhur ‘Huoguo ‘ yemeği sunuluyor. Bu yemeği yiyenlerden Liu soyadındaki Çinli, dondurucu soğukta sıcak şeyler yemenin müthiş bir duygu olduğunu söylüyor.

Parkı gezen ziyaretçilerin çoğu batı ve Çin kültürünü yansıtan eserlerin önünde fotoğraf çektiriyor. Ancak gezmenin yanında eğlenmek ve macera yaşamak isteyenler de maceracılar için oluşturulan metrelerce yükseklikteki kayaktan aşağı kayıyor.