C ve E vitaminleri gebelik komplikasyonlarını azaltmıyor

Avustralya'da yapılan bir araştırma, antioksidan olarak bilinen C ve E vitaminleri ile tedavinin, preeklamsi olarak bilinen ciddi gebelik komplikasyonlarını engellemediğini ortaya çıkardı.

Avustralya’nın North Adelaide eyaletindeki Alice Rumbold Kadın ve Çocuk Hastanesi’nde yapılan araştırma, bebeğin ölü ve sakat doğma riskinin de bu vitaminleri alan ve almayan anneler için aynı olduğunu ortaya çıkardı. New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, vitaminlerle tedavi solunum güçlüğü sendromu riskini yüzde 17 azaltırken, annenin yüksek kan basıncı sebebiyle hastanelik olması olasılığını yüzde 54 artırıyor. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından Arun Jeyabalan ve Steve Caritis, sözkonusu araştırmanın C ve E vitaminleri ile destekleyici tedavinin muhtemel zararlı etkileri konusunda önemli sorular sorduğunu belirterek, hamile kadınlar üzerinde daha fazla incelemeler yapılana kadar, bu vitaminlerin reçetelerde yüksek dozda yazılmaması uyarısında bulunuyor.

Preeklamsi, hamile kadınlarda kan basıncının yükselmesine ve başka bazı problemlere neden olarak ölüme yol açabiliyor. Gebeliğe bağlı anne ölümlerinin en sık nedenlerinden biri olan yüksek tansiyon tüm gebelerin % 6-20’sinde görülüyor. Bu oran, ABD’de yüzde 15 dolaylarında.