Çad’da ayaklanma

Çad'ın başkenti Neşamena'da güvenlik güçleri, asker kıyafetleri giyen isyancılarla dün girmiş olduğu çatışmalar sonrası başkentte güvenliği tamamen kontrol altına aldı.

İsyancıların Sudan tarafından desteklendiğini belirten Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi, başkentte düzenlediği mitingde Sudan ile diplomatik ilişkileri kestiklerini söyledi.

Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi’nin generallerinden Muhammed Nur önderliğinde başlayan ayaklanma önce Sudan sınırındaki Abase şehrinde başladı. Buradaki isyan güvenlik güçleri tarafından püskürtüldü. İsyancılar daha sonra Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti sınırlarından girip sırasıyla Haraz-Mangne, Abou-deya, Salamat, Mongo, Gama, Dourbali gibi kentlerin kontrolünü ele geçirdi.

İsyancı birlikler 13 Nisan’da başkent Neşamena’ya 60 araçla girdiler. Uzun süren çatışma sonunda başkentte Cumhurbaskani Debi’nin askerleri duruma tekrar hakim oldular. Hükümete yakın basın kuruluşları başkaldıranların bir kısmının öldürüldüğünü ve bir kısmının sivillerden gasp ettikleri araçlarla kaçtıklarını bildirdi.

Çok sayıda etnik grubun yaşadığı Çad’da 5 ayrı etnik grubun ayaklanmacıları desteklediği belirtiliyor. Bu gruplar Tama (ayaklanmacıların lideri Muhammed Nur bu etnik gruptan), Hadjaraye, Gorane (eski diktatör Cumhurbaşkanı Hüseyin

Habri’nin grubui), Zakhavva (Cumhurbaşkanı Debi’nin kabilesinin bir kısmı) yer alıyor.

Ayaklanmanın başlamasından sonra Debi’nin eşi ve çocukları Fransa’ya gittiler. Yabancıların bir kısmı yurt dışına çıktı, bir kısmı ise Fransız elçiliğine sığındı. Büyük işadamları da Kamerun, Benin Cumhuriyeti veya başka ülkelere kaçtı.