‘Caferi’nin Türkiye ziyareti normal’

Şii ittifakında yer alan milletvekillerinden Cevat El Maliki, Irak Başbakanı İbrahim Caferi'nin Türkiye ziyaretinin Cumhurbaşkanı Celal Talabani tarafından basına bu şekilde yansıtılmaması gerektiğini söyledi.

Ulusal Meclis’te Cihan Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Cevat El Maliki, Irak Başbakanı İbrahim Caferi’nin Türkiye’yi ziyaret etmesinin normal olduğunu söyleyerek, “Cumhurbaşkanı Celal Talabani, geziyi basına bu şekilde yansıtmamalıydı. Türkiye, Irak’a komşu bir ülke. Bu normal bir gezidir.
Cumhurbaşkanlığı, olayı bu şekilde basına yansıtmak yerine, Başbakan İbrahim Caferi ziyaretini bitirerek Irak’a döndükten sonra olup bitenleri ona sormalıydı.” dedi. Yasalarda başbakanın, yurt dışı ziyaretlerini cumhurbaşkanından izin alarak yapması gerektiği gibi bir madde olmadığını kaydeden Maliki, cumhurbaşkanının da başbakandan izin almak gibi bir zorunluluğu olmadığını ifade etti.

Samara’daki türbe saldırısı nedeniyle hükümet kurma çalışmaların şu anda durduğunu belirten Maliki, “Hükümet ve diğer grup liderleri halkı bu kritik durumdan çıkarmak için uğraştı. Görüşmeler tekrar devam edecek ve paylaşımlar belirlenecek. Kritik durum tamam anlamıyla çözülmedi.” diye konuştu.

Bir dizi temasta bulunmak üzere dün Ankara’ya giden Caferi’nin gezisi, Irak yönetimini içinde farklı yorumlara neden olmuştu. Celal Talabani, dünkü açıklamasında “Caferi’nin Türkiye ziyaretini yönetime haber vermeden yapmasının şaşkınlığa yol açtığını, bunun da yürürlükteki anayasayla çeliştiğini” iddia etmişti.

Talabani, hükümetin sadece günlük işleri çekip çevirmekle yükümlü olduğunu, Caferi’nin ortak açıklama yapmak ya da anlaşma imzalamak amacıyla başka ülkelerle müzakerelerde bulunma hakkına sahip olmadığını savunmuştu.