Çağın Ölüm Tuzakları

Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan'ın yazdığı ''Çağın Ölüm Tuzakları'' adlı kitap, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun da katılımıyla tanıtıldı.

Cemal Reşit Rey Konser Salonundaki tanıtımda konuşan Bakan Aksu, sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve sanal bağımlılık gibi insanların kendi iradeleriyle bağımlı kaldıkları ve gençliklerini çalan ölüm tuzaklarına karşı toplum olarak bilinçli şekilde mücadele etmek gerektiğini söyledi.

Bu bağımlılıklarla, başta sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere, toplumun tüm kesimleriyle birlikte mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Aksu, ”Ancak bu mücadele, çoğu zaman yetersiz kalabiliyor. Bunun için bu mücadele birey, aile ve toplumun tüm kesimleriyle birlikte yapılmalıdır. Bu kitap, inanıyorum ki büyük bir boşluğu dolduracaktır” diye konuştu.

Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan da kitabının, zararlı alışkanlıklarla ilgili olduğunu belirterek, şunları söyledi:

”Sigara, alkol, uyuşturucu, internet bağımlılığı ve talih oyunları gibi bağımlılıkların zararları halk tarafından biliniyor; ancak bu işin ciddiyeti, bunların arka planları bilinemediğinden, bu konuda pek kamuoyu oluşturulamıyor. Bu kitap, bir bakıma kamuoyunu yeniden uyarma amacıyla yazıldı.”

Tekalan, kitapta, zararlı alışkanlıklardan korunma yolları ve ailelerin dikkat etmesi gereken konuların yer aldığını kaydetti.

Uzun yıllardır, toplumda bağımlılık yaratan konular üzerine konferanslar verdiğini ifade eden Tekalan, ”Son 3 yıldır da böyle bir kitabı, işin uzmanlarıyla hazırlamaya çalıştım. Kitaptaki bilgiler ve karikatürlerle bu işi anlatmaya çalıştık” diye konuştu.

TBMM Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl ile eski bakanlardan Bülent Akarcalı’nın da birer konuşma yaptığı tanıtıma, Yeşilay Cemiyeti Başkanı Mustafa Necati Özfatura ve Prof. Dr. Orhan Kural’ın aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.