Çağlar davası yeniden başladı

Cavit Çağlar yeniden yargılanmaya başladı.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nin, İnterbank’ın içinin boşaltılması davasında Devlet Eski Bakanı ve işadamı Cavit Çağlar ve diğer 34 kişinin dolandırıcılık suçundan aldığı çeşitli hapis cezalarını, yeni Türk Ceza Kanunu (TCK)’na göre indirerek yeniden belirleyen yerel mahkemenin kararını bozmasının ardından, sanıkların yangılanmasına bugün yeniden başlandı.
Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada, Nergis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Çağlar, oğlu Mustafa Çağlar, geçtiğimliz yıl hayatını kaybeden Şükrü Şankaya’nın oğlu Şenol Şankaya’nın da aralarında bulunduğu 20 tutuksuz sanık mahkeme heyetinin karşısına çıktı. Duruşmada 7 sayfalık savunmasını mahkeme heyetine sunan Nergis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Çağlar, kendilerine haksız yere ceza verildiğini savundu. Davanın zaman aşımına uğradığını ve düşmesi gerektiğini analtan Cavit Çağlar, ”Biz TMSF’ye olan borçlarımızı ödedik. Aramızdaki sorun ortadan kalktı. Yeni bir bilirkişi heyeti oluşturularak hesaplarımızın incelenmesi gerekiyor. Beraatımızı istiyorum. Eğer bir ceza verilecekse de bu cezanın ertelenmesini talep ediyorum” diye konuştu. Duruşma mahkeme heyetine sözlü savunmalarını veren diğer sanıklar da davadan beraatlerini istediler. Duruşma eksikliklerin tamamlanması için ileri bir tarihe ertelendi.

Öte yandan İnterbank Davası’nda Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk yargılama sonucu 3 Aralık 2002 tarihinde tüm sanıkların beraatine karar vermiş, Yargıtay 11. Ceza Dairesi, suçun sabit olduğu gerekçesiyle kararı bozmuş, hükmün sanıkların kasıtlarının yoğunluğuna göre kurulması gerektiğine hüküm vermişti. Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi, bozma sonrası yargılamada, 20 Aralık 2004 tarihli kararıyla Cavit Çağlar, Mustafa Çağlar, Şükrü Şankaya, Şenol Şankaya ve Erol Evcil’i ‘dolandırıcılık’ suçundan 3 yıl 10 ay 20’şer gün, diğer sanıkları 1 yıl 7 ay 3’er gün ağır hapis cezasına, tüm sanıkları ayrı ayrı 189 trilyon 69 milyar 962 milyon 757 bin lira ağır para cezasına mahkum etmişti. Karar, 14 Nisan 2005’te Yargıtay tarafından onanarak kesinlik kazanmış, yerel mahkeme, yeni TCK’nın yürürlüğe girmesiyle Cavit ve Mustafa Çağlar, Şenol ve Şükrü Şankaya ile Evcil’in cezalarını 1 yıl 6 ay 22’şer gün hapse, para cezalarını 208 bin 300 YTL adli para cezasına çevirmişti.