Çağlar’ın kapatılan fabrikaları üretime yeniden başlıyor

Nergis Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar'ın kapattığı 2 fabrika üretime yeniden başlıyor.

Çağlar’a anlayışından ötürü teşekkür ederim” dedi.
Üretim maliyetlerindeki artış, ağır vergi yükü, düşük kur ve Uzakdoğu’dan gelen tekstil ürünleri gibi faktörler karşısında zor günler yaşayan tekstil sektörünün Bursa’daki kalelerinden, Nergis Holding’e bağlı SİFAŞ ve Polylen’de, bir süre önce ara verilen üretime yeniden başlanıyor.

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, TEKSİF Genel Başkanı Zeki Polat, TEKSİF Genel Sekreteri Kadir Burhan, Türk-İş 8. Bölge Temsilcisi Mehmet Kanca ve TEKSİF Pilot Sanayi Şube Başkanı Mehmet Çakan dün, Nergis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Çağlar’ı ziyaret etti. Ziyarette, Yeşim Tekstil Genel Müdürü Şenol Şankaya, SİFAŞ Genel Müdürü Mustafa Çağlar ile holding avukatı ve Tekstil İşverenleri Sendikası Başkanı İbrahim Yaşar da hazır bulundu. Yaklaşık 1.5 saatlik görüşmenin ardından beklenen açıklama, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç’tan geldi. Kılıç, Çağlar’la tekstil sektörünün özel ve güncel sorunlarını ele aldıklarını belirterek; “Nergis Holding’e bağlı SİFAŞ ve Polylen’de, sektördeki sıkıntı nedeniyle yaklaşık 3 bin işçiyi ücretsiz izne çıkararak üretime ara vermiştik. Yaptığımız görüşme sonrasında, SİFAŞ’ın 1 Mayıs’ta, Polylen’in de haziran ayı içinde yeniden faaliyete geçmesi konusunda işverenle mutabakata vardık” diye konuştu. Türk-İş Başkanı Kılıç, Polylen işçilerinin ‘1 Mayıs’tan, işe başlayacakları tarihe kadar’ ücretlerinin yarısının ödeneceğini açıkladı.

ıÜüTekstil ve hazır giyimdeki sorunları, ‘ortaklaşa ve ortak akılda birleşerek’ çözmenin yollarını arayacaklarını vurgulayan Kılıç, “Sayın Cavit Çağlar, Bursa’daki çalışma barışının teessüs edilmesi, işyerleri ve işçilerin huzura kavuşması için büyük bir anlayış ve özveri gösterdi. Kendisine hem işçiler adına, hem de toplum adına teşekkür ediyorum. Halen 49 ile uygulanan teşvik sisteminden tekstil sektörünün de yararlandırılması konusunda Türk-İş olarak girişimde bulunacağız. Hem işyerinin, hem de işçilerin yaşaması, geleceklerinin teminat altına alınması bakımından bunlar çok önemli. Bunların gereğini yerine getireceğiz. Hükümet maliyetler üzerindeki yükü hafifleteceğini açıkladı. Gerekli adımların atılmasını bekliyoruz. Tavrımızı bundan sonra netleştireceğiz” dedi. Nergis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar ise açıklama yapmadı.