Çakıcı; ‘Bakan Aksu’yu sevmiyorum’

Beşiktaş'taki bir çay bahçesinde Tevfik Nurullah Ağansoy'un da aralarında bulunduğu 4 kişinin öldürülmesi talimatını verdiği iddiasıyla tutuklu olarak yargılanan Alaattin Çakıcı, mahkemede Bakan Abdülkadir Aksu'yu bölgecilik yapmakla suçladı.

Kimlik tespiti sırasında yurt dışında benzin istasyonları bulunduğunu belirten Alaattin Çakıcı, aylık kazancının 50-60 bin YTL olduğunu ifade etti. Avukatı Mustafa Avlağı, sanık Çakıcı’nın Türkiye’ye iadesine ilişkin Fransa ve Avusturya adli makamlarına iade şartnamesine ilişkin yazıların beklenmesini talep etti. Avlağı, aksi durumda hukuk ve uluslararası sözleşmelere aykırı hareket edilmiş olacağını savundu.

Cumhuriyet Savcısı Orhan Erbay ise, Avusturya ve Fransa’ya yazılan yazı cevaplarının uzun zaman geçmesine rağmen hala gönderilmemiş olduğunu hatırlattı. Adalet Bakanlığı Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından mahkemeye bir yazı gönderildiğini belirten Savcı Erbay, bu yazıda Fransa ve Avusturya’dan gönderilecek yazıların beklenmesine gerek olmadığının ve ifadesinin alınmasında bir sakınca olmadığının belirtildiğini söyledi. Yurtdışına gayri yasal yollardan çıktığını da gerekçe göstererek sanık Çakıcı’nın savunmasının alınmasında bir sakınca bulunmadığını belirtti.

Verilen 5 dakikalık aradan sonra Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının taleplerinin reddine karar vererek Çakıcı’dan savunma yapıp yapmayacağını sordu. Savunma konusunda bir cevap vermeyen Çakıcı, bir saat sürecek olan bir konuşmaya, “Önünüzde iade ile ilgili bir belge var. Belki gözünüzden kaçmıştır. Şartnamede devletin köstek değil destek olması isteniyor. DGM tarafından yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasıyla yasal olarak emniyet müdürlüğünden pasaport başvurusunda bulunarak yurt dışına çıktığını, ancak ikinci mahkeme tarafından gayri resmi olarak yurt dışına çıkış yasağı konulmuştur.” dedi.

Son günlerde yargının siyasallaştığını ileri süren Çakıcı, “5.5 ay sonra bu ülkede Genelkurmay Başkanı olacak bir Kuvvet Komutanımızın hakkında siyasi otorite tarafından çete suçlamasından iddianame hazırlanıyor” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyetinde din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı olduğunu belirten Çakıcı, “Benim de çocuklarımın annesi tesettürlü, Anam da tesettürlü. Ablam, bunların hepsi abdestinde, namazında. Türkiye Cumhuriyeti, sosyal, laik, hukuk devletidir. Türkiye’de son iki yıldır öyle şeyler oluyor ki, artık devletin bürokratik kesimleri, İslami kadrolar tarafından siyasallaştırılmak istenmektedir. Kamusal alana bunlar tecavüz etmekte.” dedi.

Çakıcı, “Bu dava, bundan önce Adil Öngen, yine bu adliyede Türkiye gündemine oturmuş, İnternational CNN’de yarım saat program olmuş. Bir Civangate olayı var. Bu davada 4 tane ağırlaştırılmış müebbet istemi var ve ağırlaştırılmış.” dedi. Adil Öngen’e yapılan silahlı saldırı olayından 10 yıl hapis cezası aldığnı anlatan Çakıcı, Adil Öngen’in Tansu Çiller ile kocasının bankalardaki müşaviri olduğunu belirterek, “Devletin bunlar 1.5 milyar dolarını gaspettiler.” şeklinde konuştu.

Flash TV’de Mesut Yılmaz, avukatı Eyüp Aşık, hemşerisi Mehmet Ali Yılmaz ve babasının arkadaşı olduğunu söylediği Hüsamettin Cindoruk’u programa çıkardığını belirten Çakıcı, “En son ben de çıktım. Bu olay sonrası konuşulanlarla ilgili Flash TV’yi kurşunladılar. Bu olaylar sonrasında Türkiye’de gensoru verildi. Ancak kamuoyu hükümetin nasıl düşürüldüğünü biliyor mu? Alattin Çakıcı, gensorudan bir gün önce bazı milletvekillerine telefon açtı. O, hükümetin düşmesine neden oldu.” dedi.

Ağansoy ile iki kez yurt dışına seyahat ettiklerini belirten Çakıcı, yakalandığında Ağansoy’un Alman gizli servisine bazı gizli bilgiler verdiğini öne sürerek, “Alaattin Çakıcı ve Yavuz Ataç, Avrupa’da şu işleri yapıyor, Biz de onların güdümündeyiz.” dediğini kaydetti. Çakıcı, “Devlete ihanetlik yapmıştır.” dedi. Ağansoy’un Türkiye’ye geldikten sonra da televizyonlarda açıklamalarının yayınlandığını belirten Çakıcı, Ağansoy’un PKK ile işbirliği içinde eroin ticareti yaptığını ileri sürdü. Çakıcı, “Benim babam Ali. Toprak altında yatıyor. PKK ile işbirliği yaptıysa mezarda kemikleri çürüsün, hortlasın. Devlete ihanet yapan babam da olsa hesap soracaksın.” diye konuştu.

Alaattin Çakıcı, konuşmasının sonunda dava açılmasına neden olan, Ağansoy’un öldürülmesi olayıyla ilgili olarak da bazı açıklamalarda bulundu. Bebekteki Çay bahçesinde öldürülen 4 kişiyi kasteden Çakıcı, “Bir kişinin dışında hiç kimseyle sorunum yok. Allah onların mekanını cennet etsin. Tevfik Ağansoy denen arkadaş yanlış yapmamalıydı. Ona üzülmüyorum ama onun çocuklarına üzülüyorum. Biliyor musunuz hakim bey? Babalarının hatalarını çocukları çekmemeliydi. Bizler hapishanede yatıyoruz. Sabır ve metanetle hem Türkiye’yi, hem d coğrafyamızda gelişen olayları takip ediyoruz.” dedi.

“İÇİŞLERİ BAKANI AKSU’YU SEVMİYORUM, SEVMEK MECBURİYETİNDE DEĞİLİM”

“Sayın Başkanım, elinde iki tane telefonu olan bir adam 10 bin kilometre ötede hükümet düşürüyorsa bu adam hala emekliye ayrılmamıştır.” diyen Çakıcı, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’yu sevmediğini ve sevmek mecburiyetinde olmadığını söyledi. Çakıcı, Bakan Aksu’yu kastederek, “Bölgecilik yapıyor. Oğlu geçen haber göndermiş. Alaattin Çakıcı benden ne istiyor? Kendisinden birşey istemiyorum asla. Meclis’te komisyonda duygularını ifade etti ve sayın İçişleri Bakanı, Sayın Başbakan kendini görevden almak istediğinde diyor ki, ‘Beni görevden alırsan bütün doğu Milletvekillerini alıp giderim.’ diyor. Böyle bölgecilik yapan var mı? Önce oğluna sahip çıksın.”

Bakan Aksu’nun bu konuda isim vermeden açıklama yaptığını hatırlatan Çakıcı, “Bir mafya babası dedi. Ben mafya babası filan değilim. Mafya babası uluslararası kaçakcılık yapar. Kara para aklar. Umumhanelerden para alır. Hayali ihracat yapar. Banka hortumlar. Lütfen araştırın. 50’nin üzerinde bu ülkede hadisem var. Bir tane para kaynaklı, tahsilata kaynaklı veyahut da Narkotikten benim bir tane suçum var mı? Ha Alattin Çakıcı’yı babam mı getirtti Trabzon’dan. Zamanında tahsilat yaptım ama bunların hiçbirisi kara para veya uyuşturucu parası değildi.” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

“Çakıcı konuşmuyor diyorlar. İşte konuşuyor.” diyen Çakıcı, Mahkeme Başkanı’nın “Sen şimdi benim bu olayla bir ilgim yok mu diyorsun?” şeklindeki sorusuna ise, “Ben savunma yapmak istemiyorum.” diye cevap verdi.

Duruşma sonunda dava dosyasının, inceleme yaparak görüşünü bildirmesi için Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilmesine karar verildi. Firari sanık Kamil Özkılıç’ın yakalanmasının beklenmesine karar verilen duruşma, ertelendi.