Çakıcı mahkemeye gelemeyeceğini bildirdi

Eski eşi Nuriye Uğur Kılıç'ı Uludağ'da 20 Ocak 1995 yılında öldürttüğü iddia edilen yeraltı dünyasının önemli isimlerinden Alaaddin Çakıcı'nın yargılanmasına devam edildi.

Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına, Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan sanık Alaaddin Çakıcı, katılmadı. Avukatı Muammer Demirtaş aracılığı ile telefonla mahkemeyi bilgilendiren Çakıcı, hava muhalefeti nedeniyle duruşmanın ertelenmesini talep etti. Kalem personeline, buna ilişkin dilekçeyi göndereceğini belirten sanık avkutanın bu talebini son kez kabul eden mahkeme; atılı suçun nevi, delil durumu, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunmasını nazara alarak sanık Çakıcı’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, sanığın bu karara itiraz hakkının bulunduğunu ve itirazını Bursa 2. ağır ceza mahkemesine yapabileceğini bildirdi. Tutukluluk durumunun sanığa tebliği edilmesi için yazı yazılmasına karar veren mahkeme, duruşmayı 14 Mart 2006 tarihine erteledi.

Yeraltı dünyasının önemli isimlerinden Dündar Kılıç’ın kızı ve Alaaddin Çakıcı’nın da eski eşi olan Uğur Kılıç, 20 Ocak 1995 yılında Uludağ’da, Abdurrahman Keskin tarafından silahla öldürülmüştü. Abdurrahman Keskin, Uğur Kılıç’ı öldürmekten dolayı hapis cezasına çarptırılmış ve yapılan incelemeler sonrasında Uğur Kılıç’ın öldürülmesinde azmettiricilik yaptığı ileri sürülen Alaattin Çakıcı yakalanarak gözaltına alınmıştı. 1995 yılından bu yana Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Uğur Kılıç’ın öldürülmesi davası bu zamana kadar çok kez ertelendi.

Sanık Çakıcı, uzun bir aradan sonra ilk defa 2005 yılının Aralık ayındaki duruşmaya katıldı. Kardeşi Gencay Çakıcı, amcası ve yakınlarının da izlediği duruşmada Çakıcı’nın bir hayli yorgun ve bitkin olduğu dikkat çekmişti. Çakıcı, bu duruşmada, Türkiye’de yargılanması için Fransız adli makamlarından izin alınması yönünde talepte bulunmuş ve aksi taktirde konuşmayacağını ve bir daha duruşmaya gelmeyeceğini bildirmişti. Çakıcı’nın bu talebi ise mahkemece reddedildi. Çakıcı, mahkemenin bu kararı üzerine “Benim için mahkeme bitmiştir. Hakkımda verilecek her türlü karara saygılıyım. Bu ülkede Öcalan ve Pamuk kadar itibarım yokmuş” diye sitemde bulunmuştu.