Çalbay: 4 bine yakın dershane 2 milyon civarında öğrenciye hizmet veriyor

Bingöl'deki sivil toplum kuruluşları, dershanelerin kapanması konusunda hazırlanan taslağı doğru bulmadıklarını ifade etti.

Bingöl’deki sivil toplum kuruluşları, dershanelerin kapanması konusunda hazırlanan taslağı doğru bulmadıklarını ifade etti. Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Çalbay, dershane sektöründe çalışan yüz binlerce kişinin olduğunu ifade ederek, dershane türü yapıların ihtiyaçtan doğduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

Çalbay, “Yaklaşık 200 bin çalışanı istihdam eden 4 bine yakın dershanelerin 2 milyon civarında öğrenciye hizmet verdiği düşünüldüğünde, dershanelerin kapatılmasında ne kadar büyük bir kitleyi etkileyeceği göz ardı edilmemelidir. 4 bin dershaneden sadece 263’ünün özel okula çevrilmeye müsait olmasıyla geriye kalan 3 bin 737 dershane ne olacak?” dedi.

Devlet okullarında atanmayı bekleyen 250 binden fazla öğretmen adayı varken, dershaneden gelecek 100 bini aşkın öğretmenin nasıl istihdam edileceği gibi sorulara cevap verilmeden, dershanelerin ısrarla kapatılmaya çalışılmasının büyük tepkilere neden olacağını belirten Çalbay, ”Özellikle Doğu’da ve Güneydoğu’da dar gelirli kesimin üniversiteyi kazanmalarını sağlayan ve dağa çıkmalarını, terör örgütünün pençesine düşmesini engelleyen en büyük etkenin dershanelerin ve okuma salonlarının olduğu da herkesin malumudur.” diye konuştu.

Memur-Sen Bingöl Şube Başkanı Mücahit Çelik ise eğitim eşitliği sağlanmadan dershanelerin kapatılmasının doğru olmadığını ifade ederek, ”Öncelikle okullardaki eğitim seviyesi yükseltilmeli. Eğitim kalitesi yükseltilirse ancak o zaman dershanelere ihtiyaç kalmaz.” diye ifade etti.

Dünya Din Gönüllüleri ve Görevlileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Burakgazi de dershanelerin ihtiyaçtan doğduğunu ifade ederek, ”Dershaneler, eğitime çok büyük katkı sağlamıştır. Doğu ve Güneydoğu’da kaliteli öğretmenlerin olmaması, kaliteli öğretmenlerin hemen batıya gitmeleri buralarda kaliteyi düşürmektedir. Dershaneler ise nispeten bu açığı kapatmaktadır.” şeklinde konuştu.

Geçmiş dönemlerde yaşanan kat sayı adaletsizliğinin ortadan kaldırılarak büyük bir başarı sergilendiğini belirten Burakgazi, ”Bu katsayı adaletsizliğini kaldırarak yarışta eşit şartlar oluşturmaya çalışıldı. Eşit şartların oluşması için dershanelerin, okuma salonlarının, etüt eğitim merkezlerinin ve daha sayamadığımız ne kadar eğitim yuvası varsa bunları da teşvik etmek lazım.” ifadelerini kullandı.

MHP Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa da yapmış olduğu yazılı açıklamada, “PKK ile yapılan pazarlığın ve verilen sözlerin parçası olarak dershanelerin kapatılması gündeme geldi. Yaptıkları pazarlığa eğitimi kurban ediyorlar. Bu kadar dershanelerin üzerine düştüklerine göre ne yazık ki başka bir sonuç çıkaramıyorum.” diye ileri sürdü.

Eğitim sisteminin yapboz tahtası olmaması gerektiğine dikkat çeken Kızılboğa, şunları ifade etti: ”Dershaneleri kapatmadan önce dershaneleri ihtiyaç haline neler getiriyor, aileler çocuklarını neden dershanelere gönderme ihtiyacı hissediyor, önce bu soruların cevaplarını vermek gerekiyor. Dershaneler, ihtiyaçlarını karşıladığı için gidiyorlar. Siz bu ihtiyacı ortadan kaldırmadan neye göre dershaneleri ortadan kaldırıyorsunuz. Dershaneleri kaldırıyorum demekle dershaneler kaldırılmaz. Öncelikle dershanelere giden yolu kapatmak gerekir. Dershaneleri, onlardan daha iyi bir eğitimi devlet okullarında hayata geçirerek dershaneleri ancak kaldırabilirsiniz.”