Çaldigi Türk bayragini teslim etti

Kibrisli Rum parlamenter Marios Matsakis, Yesil Hat üzerindeki Akincilar–Kiraçköy yolunda insasi devam eden nöbet kulübesinden kaçirdigi Türk bayragini Brüksel'de yayin yapan ABHaber 'e geri verdi.

KKTC topraklarindan alinmis bayrak, yine ayni topraklara iade edilmis olacak” diye konustu. Avrupa Parlamentosu üyesi Cem Özdemir, ABHaber’i tebrik etti.

Matsakis ile Vakur Kaya’nin görüsmesinde Rum parlamenter bayragi Basbakan Recep Tayyip Erdogan’a vermek istedigini söyledi. ABHaber ise, bu hareketin diyaloga ve çözüm çabalarina bir katkisi olmadigini, tam tersine zarar verme potansiyeli tasidigini anlatti.

Matsakis, bayragi geri verirken yaptigi açiklamada, amacinin Kibris adasinin tüm yabanci ordulardan arindirilmasi oldugunu savundu. Rum parlamenter, Türkiye’ye baris mesajlari vermeyi de ihmal etmedi.

Marios Matsakis, KKTC Cumhurbaskani Mehmet Ali Talat’a yönelik elestrilerini ise sürdürdü. “Kibris’ta iki devlet olmaz” diyen Matsakis, Cumhurbaskani Talat’in ABD ve Ingiltere tarafindan kandirildigini öne sürdü.