Çalıkuşu’nun kahramanı Feride’nin evi restore ediliyor

Kuşadası'nda Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eseri Çalıkuşu'nun kahramanı Feride'nin yaşadığı 100 yıllık ev, restore edilerek sosyal ve kültürel tesis haline getirilecek.

Kentsel SİT alanı içinde yer alan ve Osmanlı dönemi Kuşadası evlerinin genel karakteristik özelliklerini taşıyan Alacamescit Mahallesi Yıldırım Sokak’taki iki katlı ev, sosyal ve kültürel tesis alanına dönüştürülüyor.

Kuşadası Belediyesi tarafından kamulaştırılma talebi Aydın Koruma Kurulu’nca geçtiğimiz günlerde onaylanan Çalıkuşu Evi’nin rölöve projeleri İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Mimari Restorasyon Bölümü’nce hazırlandı.

Projelerin tamamlandığını ve Koruma Kurulu’nun start vermesiyle çalışmaların kısa zamanda başlatılacağını belirten Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, “Osmanlı tarzı mimarinin çok özel bir örneği olan Çalıkuşu Evi’nde kısa zamanda restorasyon projesine göre onarım başlayacak. Haziran ayı gibi başlanıp, sezon sonuna kadar tamamlanacağını düşünüyoruz.” dedi.

Akdoğan, Kuşadası’nı güzelleştirmek uğruna bir yandan ruhsatsız ve çirkin yapıları yıkmaya devam ettiklerini, diğer taraftan da ilçenin tarihi değerlerini ön plana çıkaracak eski evlerin restorasyonuna önem verdiklerini ifade etti.

Çalıkuşu Evi, kent kültüründe önemli bir yere sahip. 2 katlı, çıkmalı, saçak ve çıkma altı profilli yapının Kuşadası konut mimarisini yansıtan en dikkat çekici özelliklerinden biri ise saçak altında köşelerdeki kuş motifi.

Bu özelliğinden dolayı “Güvercinli Ev” olarak da bilinen eski Kale Kapısı üstündeki sokakta yer alan Çalıkuşu Evi’nde, cephede ortadaki girişin iki yanında yer alan iki adet çıkmadan birisi köşe niteliği taşıyor.

Alt katta yığma, üst katta bağdadi yapım tekniği uygulanan evin pencereleri ise ahşap pervazlı ve giyotin tip doğramalı. Üst kat pencereleri de ayrıca ahşap 2 kanatlı kepenkli. Yapının taşlık bölümüne açılan ana giriş kapısı ahşap pervazlı, havalandırma bölümü demir süslemeli, tablalı ve 2 kanatlı.