Çalınan Topkapı Eserleri Cami Avlusunda

Geçtiğimiz haziran ayında Topkapı Sarayı'ndan çalınan tarihî eserler, dün İstanbul Fatih'teki bir cami avlusunda bulundu.

Geçtiğimiz haziran ayında Topkapı Sarayı’ndan çalınan tarihî eserler, dün İstanbul Fatih’teki bir cami avlusunda bulundu. Sabah namazı için Hüsam Bey Camii’ne gelen vatandaşlar, avludaki iki sahipsiz çantadan şüphelenerek polisi aradı. Olay yerine gelen ekipler, kısa bir incelemenin ardından çantanın içinde tarihî eserler olduğunu tespit etti.

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü olaydan haberdar edildi. Polislerin isteği üzerine eserleri inceleyen uzmanlar, Bağdat Köşkü’ne ait 8 parça eser ile Topkapı Sarayı’ndan ne zaman ve nasıl çalındığı bilinmeyen tarihî bir şalı kayıt altına aldı. Aralarında I. Mahmud ve I. Abdülhamit’in tuğralı 2 levhası, 2 tuğrası, sedefli ahşap paravan, kumaş üzerine Fetih Sûresi’nin tuğra şeklinde yazıldığı 1 eser ve 3 adet şalın çalındığı belirlendi. Çantadaki eserler kadar hırsızların, “Bu tarihî eserleri çaldığımız için vicdanen rahat değiliz. Bu yüzden yerine konulmasını istiyoruz.” şeklindeki notu da ilginçti. Hırsızlar, 27 Haziran 2005’te Topkapı Sarayı Bağdat Köşkü’nün Sarayburnu istikametine bakan tarafından camı kırarak içeri girmişler ve 8 tarihî eseri çalmışlardı. Dünyanın en iyi korunan müzelerinden biri olan saraydaki soygun, güvenlik zafiyetini gündeme getirmişti.