Çalışanlar vergi iadesi mağduru

KAMU-SEN Genel Başkanı Bircan Ayıldız, vergi iadesi uygulamasının asıl amacının yapılan harcamalardan sonra fiş ve fatura almayı teşvik etmek, böylece vergi kaçağını önlemek olduğunu belirttti.

Akyıldız, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ulaşım, haberleşme, benzin, odun, kömür, tüp, doğalgaz, beyaz eşya, temizlik, ev eşyası gibi giderlerin büyük bölümünü oluşturan harcamaların vergi iadesi kapsamı dışında tutulmasının, bu tüketimlerde vergi kaçağının artmasına yol açtığını belirtti.

Akyıldız, açıklamasında, “Kazançlarının büyük bölümünü bu kalemlere ayıran çalışanlar, yıl sonu geldiğinde vergi iadesi matrahını tamamlayabilmek için çeşitli arayışlar içine girmekte, bu nedenle çalışanların büyük bölümü alması gerekenin altında vergi iadesi almaktadır. Bu nedenle çalışanların yaptığı harcamaların vergi iadesinin, harcama grubu ayrımı yapılmadan, ödenen KDV üzerinden geri verilmesi gerekir. Bu şekilde ödenen vergilerde ve bunların iadesinde ortaya çıkan adaletsizlik giderilerek vergi kaçaklarının da önüne geçilmiş olacaktır” ifadesine yer verdi.

Tükiye Kamu-Sen AR-GE Merkezi’nin bu konudaki araştırmasına göre, harcamaların iade kapsamı dışında tutulması nedeniyle 944 YTL maaş alan bir çalışanın elinde, yıl sonunda 5 bin 796 YTL’lik geçersiz fişi birikiyor. Öte yandan, harcama gruplarına göre ayrım yapılmasının da çalışanın vergi iadesinden 253 YTL eksik faydalanmasına ve eksik kalan tutarlar için geçerli fiş bulma arayışına yol açtığı kaydedildi.