Çalışanların yüzde 65’i kadın olan ülke

Nüfusunun yüzde 70'i kadınlardan oluşan Kazakistan'da, kamuda çalışanların yüzde 65'i kadınlardan oluşuyor. Yetkililer ise kadınların reklam ve ticaret malzeme olarak kullanılmalarından rahatsız.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Sagınbek Tursunov, günümüzde kadınların hemen her alanda çalışma hayatının içine girdiğini belirterek, ancak bazı kadınların reklam ve ticaret malzemesi olarak kullanılmasından yakındı.

”Kadınlara hak ettiği değer verilmelidir. Kadın reklam ve ticaret malzemesi olarak görülmemelidir” diyen Tursunov, aile kurumunun zarar gördüğüne işaret etti.

Kazakistan’ın AGİT dönem başkanlığı sürecinde kadınların sorunlarının öncelikli olarak ele alınacağını ifade eden Tursunov, ”Kadınların sorunları aslında toplumun genel sorunlarıdır. Kadın ailenin temel taşıdır. Aileyi bir arada tutan kadındır. Kadının aileden kopmasıyla aile de dağılmaya başlar” diye konuştu.

Uzmanlar, 16 milyon nüfusu bulunan Kazakistan’da nüfusun yüzde 70’inin kadınlardan oluştuğunu belirtiyor. Kazakistan’da kadın nüfusunun yaklaşık 11 milyon olduğunu kaydeden uzmanlar, “Kamuda çalışanların yüzde 65’i kadınlardan oluşuyor. Hatta sadece kamuda çalışanlar değil, başka ülkelerde erkek işi olarak görülen inşaat sektöründe bile kadınlar önemli bir yer tutuyor. Bu da farklı sıkıntılara neden oluyor” değerlendirmesinde bulundu.