Çalışkan:Görüntüler inceleniyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, bir kolejde uyuşturucu kullanıldığına dair görüntülerle ilgili inceleme yapıldığını belirtti.

Çalışkan, haftalık basın toplantısında, bir televizyon kanalında yayınlanan ”okul tuvaletinde uyuşturucu kullanımı” görüntülerle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlarken, uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelenin çok zor olduğunu, bu mücadeleye toplumun her kesiminin katılması gerektiğini ifade etti.

Bu tür haberlerin, “Uyuşturucu partisi” gibi başlıklarla sunulmasının ”yanlış olduğunu” kaydeden Çalışkan, bu tarz haberciliğin özendirici olabileceğini kaydetti.

İsmail Çalışkan, uyuşturucu ile mücadelede medyaya büyük görev düştüğünü, medyanın bu haberleri “ölçülü ve gerçeği yansıtır şekilde vermesi gerektiğini” söyledi. Çalışkan, bir süre önce Yeşilay tarafından hazırlanan bir raporda ”bağımlı sayısının 7 milyon civarında olduğu” ifadesinin yer aldığını, bunun söz konusu olamayacağını belirterek, tüm operasyonlarda yakalanan kaçakçı ve bağımlı sayısının 17 bin olduğunu, bu rakamın ikiye katlanmasında bile böyle bir sayıdan çok uzak olduğunu bildirdi.

Çalışkan, “Uyuşturucu olayları abartılarak ve toplumu paniğe sevk edecek şekilde verilmemelidir. Uzman kişilerin görüşlerine dayalı haber yapılmalıdır” dedi.

Haberdeki kolejde kullanıldığı belirtilen maddenin uyuşturucu kapsamında olması durumunda, bu maddenin kaçakçılığını yapanlara adli işlem yapılacağını, kullananların ise ailelerinin bilgileri dahilinde tedaviye alınması gerektiğini belirten Çalışkan, “Arkadaşlarımız kimlik tespiti çalışması yapıyor” diye konuştu.

Bir gazetecinin, haberde sözü edilen spreyin sporcuların sakatlıklarında kullandıkları sprey olduğunu” hatırlatması üzerine Çalışkan, söz konusu spreyde yer alan maddenin tehlikeli ise reçeteye bağlanması gerektiğini vurgulayarak, ”Ancak böyle bir şey olduğunu sanmıyorum” dedi.