Çalışmalarını Türkçe ve ‘Kürtçe’ yapacak

Belediye Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda artık Diyarbakır'a bağlı DTP'li Sur Belediyesi, hizmetlerini Türkçe, Kürtçe ve İngilizce verecek.

Diyarbakır ilk kademe Sur Belediyesi tarafından daha önce Başkanı Abdullah Demirbaş tarafından kaleme alınan ve Avrupa Sosyal Formu’na sunulan, “Çok Dilli Belediyecilik Işığında Yerel Yönetimler” adlı bilimsel makalesinden yola çıkılarak başlatılan “Çok Dilli Belediyecilik Hizmetleri” Sur Belediyesi Meclis Kararı ile resmiyet kazandı.

Sur Belediyesi hizmet binasında yapılan bir basın açıklaması ile açıklanan meclis kararına göre, bundan sonra yapılacak belediye hizmetleri çok dilli olarak yapılacağı belirtilerek, bu konu ile ilgili olarak da Sur Belediyesi meclisi tarafından bir karar çıkarıldığı kaydedildi.

Basın toplantısında konuşan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Türkiye’de bir ilk olan böylesi bir karar ile belediye hizmetlerinin bundan sonra halka daha sağlıklı ulaştırılacağı, bu konuda belediye meclisince alınan bu kararın bir ilk olduğunu belirtti.

2006 yılı içerisinde Sur Belediyesi mücavir alanında yapılan bir anketi hatırlatan Demirbaş’tan sonra söz alan sosyolog Aslan Özdemir ise anket ile ilgili bilgiler verdi.

Özdemir yaptığı açıklamada, Sur Belediyesi mücavir alanında yaptıkları anket çalışmasında şu sonuçlara ulaştıklarını söyledi; “Sur Belediyesi mücavir alanında yapılan genel analiz anketinde belde halkının yüzde 24’ünün Türkçe, yüzde 72’sinin Kürtçe, yüzde 4’ünün Arapça ve yüzde 3’ünün de Süryanice-Ermenice konuştuğu tespit edildi. Yine halkın yüzde 31’nin Kürtçe, yüzde 69’unun da Türkçe yazıp okuduğu ortaya çıktı. Bundan dolayı belediye olarak hizmetlerin farklı dil, dün ve kültürlerde yapılması gerekir.”

Sur Belediye Başkanı Demirbaş, yapılan analiz anketi sonucunda belediye olarak çok dilli bir belediyecilik ilkesi çerçevesinde çalışmalarını daha iyi yapabilecekleri sonucuna vardıklarını söyleyerek, “Bundan yola çıkarak belediye meclisi olarak kültür ve sosyal işler müdürlüğümüzün 29.09.2006 gün ve 317 sayılı yazısı ve ekte sundukları İhtisas Raporu’nun okunmasından sonra belediye meclisimizde bazı kararlar alındı” şeklinde konuştu.

Belediye Meclisi’nin aldığı kararın Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de örnek olmasını dileyen Sur Belediye Başkanı Demirbaş, şunları kaydetti: “Türkiye’nin çok dilli, dinli ve kültürlü olduğunu düşünüyoruz. Bu çalışma doğrultusunda belediyemiz bundan sonra çalışmalarını çok dilli yapacağına dair meclis kararı aldı. Bu Türkiye’de bir ilktir. Bizim yurttaşa dayalı belediyecilik anlayışımız var. İnanıyorum TBMM de Türkiye’nin çok dilli, dinli ve kültürlü yapısını kabul ederek toplumsal barışa ve demokrasinin gelişmesine hizmet eder. Demokrasinin yerellerden başladığını inanıyoruz. Yerel olarak böyle bir karar aldık. Darısı TBMM’nin başına diyoruz. Bu Türkiye’yi birleştirir, bütünleştirir, demokrasiyi geliştirir. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girişinde de çok dillilik ve kültürlülük önemlidir.”