Çalıştığı bankadan 1 milyon euro çaldı

Çalıştığı HSBC Bank'ın kasasından yaklaşık 1 milyon Euro'yu alarak kaçtığı iddiasıyla 1.5 yıl sonra ABD'de yakalanarak tutuklanan İsmail Cem Ulucan, "Şeytana uydum, pitmanım" dedi.

Elimde hiç para yok.” diye cevap verdi. Bankanın Göztepe Şubesi’nde Cari İşlemler Müdürü olarak çalışan Ulucan’ın, kasadaki 465 bin 375 Euro, 450 bin dolar ve 33 bin 900 İngiliz Paundu alarak eşi Tülin ile birlikte 16 Ekim 2004 tarihinde ABD’ye kaçtığı ileri sürülüyordu.
İnterpol tarafından ABD’de yakalanarak Türkiye’ye getirildikten sonra İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen iki duruşmada ifade vermeyi reddeden Cem Ulucan, önce “Ben şeker hastasıyım. Hap kullanıyorum. Bu nedenle savunmamı tam olarak hazırlayamadım” diyerek savunma yapmak istemedi.

Mahkeme Başkanı Mustafa Akın, sanığın susma hakkını kullandığını tutanaklara geçirdi. Ardından sanık avukatı İsmail Hakkı Tekay, olay yerinin Kadıköy olması nedeniyle mahkemenin görevsizliğine karar verilmesini istedi. Tekay’ın bu talebi reddedilince avukat, “Müvekkilim mahkememizin görev ve yetkisinin açık olmadığından dolayı şimdiye kadar susma hakkını kullanıyordu. Şimdi ise savunmada bulunacaktır” şeklinde konuştu. Bunun üzerine sanık İsmail Cem Ulucan, olaya ilişkin savunmasını yaptı.

İfadesinde üzerine atılı suçu kabul eden ve pişman olduğunu söyleyen İsmail Cem Ulucan, Cari İşlemler Yönetmeni olarak çalıştığı HSBC Bank’ın Göztepe Şubesi’ni nasıl soymaya karar verdiğini şöyle anlattı: “Olayın olduğu gün, kredi kartlarını sisteme geçirmek için mesaiye kalmıştım. Kredi kartlarının kasada durması gerekiyordu. Bankanın ana kasasının anahtarının biri bende, şifresi ise cari hesaplar yönetmen yardımcısı Esra Köktürk’teydi. Olay gününde Esra Köktürk ‘benim işim bitti. Sen itini bitirince kasayı kapat, şifreyi karıştır, git’ demişti. Kendisi sonra bankadan ayrıldı. Ardından yaklaşık bir saat daha çalışmaya devam ettim. Kartları kasaya koyduktan sonra kasanın içerisinde duran dövizleri gördüm. O sırada çok borcum vardı. İrademe sahip olamadım. Şeytana uydum ve paraları çantaya koydum.”

Eşine görevinden istifa ettiğini söylediğini ifade eden Ulucan, eşi ve kendisinin Amerikan vizeli pasaportları olduğunu söyledi. Ulucan, “Eve akşam gittiğimde bankadan istifa ettiğimi ve yurt dışına seyahate gideceğimizi söyledim. Hatta bana şans oyunlarından büyük ikramiye çıktığını söyledim. En yakın tarihli uçuş Yunanistan’a olduğu için oraya gittik. Atina’da bir otelde konakladık. Yunanistan’da kendime 10 bin dolar ayırdıktan sonra parayı Winbank’a yatırdım.” diye konuştu.

İsmail Cem Ulucan, Mahkeme başkanının “Parayı havalimanından nasıl çıkardın?” şeklindeki sorusu üzerine “Havalimanında X-Ray cihazından para dolu çantayı geçirirken orada görevli olan kişi bir ara tesadüfen başka bir arkadatıyla konuşmak için kafasını çevirdi. Ben de bavulla birlikte geçtim.” diye konuttu

Ulucan, aldığı paranın miktarının sorulması üzerine ise, tavana bakarak bir müddet düşündükten sonra önce “600 bin dolar”, ardından da “800 bin dolar” dedi. Ulucan’ın tavana bakarak karar vermesi tutanaklara da geçti.

Amerika’ya gittikten sonra dil öğrenmek için eşiyle birlikte kursa yazıldığını söyleyen Ulucan, “Amerika’da bulunduğumuz ilk 3 ay içinde eşime ailesini aramamasını söyledim. Ancak o daha fazla dayanamayıp benden gizli aradı” şeklinde ifade verdi. Eşinin, ailesinden olanların hepsini öğrendiğini söyleyen Ulucan, “Türkiye’ye dönmem için bana telkinde bulundu. Ben de kurs bitince döneceğimizi söyledim. Amerika’da parayı Bank of Amerika’ya yatırdım. İş adamı vizesi alabilmem için iki dükkan tutmuttum. Tekstil itiyle uğraşacaktım. Ancak vize başvurusu yaptığımda kırmızı bültenle arandığım için yakalandım” şeklinde ifade verdi.

Paranın hepsinin bittiğini söyleyen Ulucan, ifadesine şöyle devam etti: “Amerika’da iki dükkan kiraladım. Aylık 30 bin dolar ödüyordum. Ayrıca Yunanistan’dayken kredi kartı borçlarımı ödemek için tefecilerden aldığım borçlarımı ödedim. Amerika’da hayat pahalı. Elimde hiç para yok.”

“Zimmet” suçundan 12 yıla kadar hapsi istenen ve uğrattığı zararın üç misli parayı ödemesi gereken Ulucan’ın yargılandığı davanın duruşması, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.