Çalıştığı PTT’yi müze haline çevirdi

Giresun'un Çavuşlu ilçesinde bir PTT görevlisi, eski bir yumurta davası ile başladığı merakı ile çalıştığı PTT'yi müze haline getirdi.

Giresun’un Çavuşlu ilçesinde bir PTT görevlisi, eski bir yumurta davası ile başladığı merakı ile çalıştığı PTT’yi müze haline getirdi. PTT içerisinde yaptığı küçük müzede yaklaşık 80 tane tarihi eşya vatandaşlar tarafından ilgi çekiyor.

Antika merakının 20 sene önce başladığını söyleyen PTT görevlisi İsmail Türkmendağ (52), “Gezme amaçlı gittiğim yerde orada bulduğum eski bir yumurta tavası ile başladı. Sonra ilerleyen zaman diliminde tavayla tencereyle, tüfekle beraber top mermisi ve tansiyon aleti gibi zamanında kullanılan eşyalarla beraber bu aşamaya geldi. 20 yıldan beri beldemizdeki yöremizdeki kullanmış olduğumuz atalarımızın teyzelerimizin nenelerimizin, annelerimizin kullanmış olduğu eski eşyaları biriktirme çapası içerisindeyiz.” dedi.
    
    Amacının tarihe ve kültüre sahip çıkmak olduğunu ifade eden Türkmendağ, “Bunları geleceğe aktarmak adabında biriktirmeye çalışıyoruz eşyalarımızı. Bir de postanemiz yolun kenarında olduğu için gelen giden vatandaşlarımızın ilgisi ve alakası da artıyor. Özellikli yurt dışından gelen vatandaşlarımız bu güzelliği gördüğü zaman geçmişe dalıyor. Duygulanıyor kimisi ağlama krizine giriyor. Bu bazda tarihimize sahip çıkma amacındayız. Müzemizde 150 senelik çarık, kurtuluş savaşından kalma top mermileri ve 110 yıllık silahlar da yer alıyor. Top mermilerinden bir tanesi 10 kilo diğeri ise 5 kilo geliyor. Bu top mermileri Rus savaş gemileri tarafından Çavuşlu beldemiz sahilinde bombalandı. Buradaki savaş topu da mermisi de onlardan kalmadır. Bir de o günlerden kalma savaş yangın mermisi de bulunuyor. Bu yangın mermisi şuanda hala daha aktif. Kültürümüzü yaşatmak amacıyla bunları beldemizde bulunan PTT’de bir müze haline getirip sergiliyorum.” şeklinde konuştu.

Vatandaşlar ise “Burası bizim tarihi müzemiz. Bunu buradan gelip geçen ve bu postanede işlem yaptırmak isteyen vatandaşlar burayı görünce şaşırıyorlar. Burası bir PTT ama sağ olsun bu memur arkadaşımız. Gördüğü her tarihi eseri. Tarihi yaşatmak bahasından da alıp buraya koyuyor.” diye konuştu.