Cam biblolar şekilleniyor

Bakın o şirin şeyler, hangi şartlarda nasıl şekillendiriliyor...

El emeği ve göz nuru ile üretilen cam biblolar, sadece iç pazarda değil ihrac edildiği Yunanistan ve Almanya’da da büyük ilgi görüyor. Ama bakın o şirin şeyler, hangi şartlarda nasıl şekillendiriliyor…

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesine bağlı Menteşe beldesinde 10 yıl önce kurulan cam işleme atölyesinde Kavaklıdere ilçesinin Menteşe beldesinde 10 yıl önce kurulan atölyede, yurt dışından ithal edilen cam çubuklar, bin 200 derece ateşte 2 usta tarafından eritiliyor. Özel fırınlarda eritilen kristal camlar, küçük parçalar halinde kesiliyor ve şekil verilmek üzere atölyeye gönderiliyor.

Atölyede çalışan genç kızlar ise zımpara taşı yardımıyla kristal camlara şekil veriyor. Her bir parçaya ”biblo” adı veriliyor ve 1 biblonun şekillenmesi için ortalama 5 dakika emek harcanıyor. Atölyede çalışan gençler günde yaklaşık 150-200 parça bibloya şekil veriyor. Özel ışıkların altında çalışan genç kızlar, kristal cam parçalarını siparişlere göre şekillendiriyor.

Atölyenin üst kısmında bulunan sergi salonunda sergilenen çalışmalar arasında, ”kristal camdan yapılmış gemi maketleri, avizeler, biblolar ve hediyelik eşyalar” yer alıyor.

-YUNANİSTAN VE ALMANYA’YA İHRACAT-


Cam işleme atölyesinin sahibi Veli Mertoğlu, ocakta bin 200 derece sıcaklıkta eriyen cam çubuklara şekil verdiklerini anlatarak, ”Bir cam parçasını yaklaşık 5 dakikada işliyoruz. Kristal camı, zımpara yardımıyla şekillendiriyor ve desenler veriyoruz. Cama şekil verirken ayrıca su kullanıyoruz. Su sayesinde zımpara taşının yanmasını önlüyoruz. Eğer, zımpara taşı su almaz ise patlama
yapıyor” dedi.

Atölyenin 10 yıldır faaliyet gösterdiğine işaret eden Mertoğlu, ”Camın ham maddesini Denizli’deki Paşabahçe cam fabrikasından alıyoruz. Kullanılan camlar ithal malzeme. Atölyede, özellikle süs eşyası, avize ve promosyon ürünleri yapıyoruz. Ürünlerimizi Yunanistan ve Almanya’ya da ihraç ediyoruz. Yurt dışına daha çok biblo tarzı ürünler gönderiyoruz. Ürünlerimizi internet üzerinden ve fuarlara katılarak tanıtmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

-İSTİHDAMA VE AİLE BÜTÇESİNE KATKI-

Mertoğlu, atölyenin, beldede yaşayan genç kızların istihdam edilmesine de önemli katkı sağladığına işaret ederek, şunları söyledi: ‘Biz küçük çapta da olsa beldemizde insanlara istihdam imkanı sağlamaya çalışıyoruz. Atölyemizde daha çok bayanlar çalışıyor. Bayanlar, el işçiliğine
daha yatkın. Atölyemizde çalışan genç kızlar, aile bütçelerine katkıda bulunuyor.
Tamamen el işçiliğine dayalı ve ayrı bir ustalık isteyen cam sanatını Ege Bölgesi’nde sadece biz yapıyoruz. Müşterilerin talebine göre çalışıyoruz. Yılda ortalama 15 ila 20 bin parça biblo üretimi yapıyoruz. Talep gelirse, 100 bine kadar çıkarabiliyoruz. Ayrıca atölyemizde cami avizeleri, ev dekorasyonları, maketler ve cam ile ilgili tüm aksesuarları hazırlayabiliyoruz.”

Cam atölyesinde çalışan genç kızlar, kristal camlara şekil verme işini severek yaptıklarını anlatarak, ”Atölyede kristal cama çeşitli şekiller veriyoruz. Bu işi yaparak bir meslek sahibi olmanın sevincini yaşıyoruz. Ayrıca, yaptığımız işin aile bütçemize katkısı olduğu içinde mutluyuz. Atölyede çalışanların büyük bir bölümü yaşıtlarımız olduğu için iş ortamı da güzel” diye ifade etti.