Cam çocuklar öğretmenlerine kavuştu

Karabük'de oturan ve doğuştan tıp dilinde Osteogenesis Imperfecta ve halk arasında cam kemik hastası olan 2 kardeş öğretmenlerine kavuştu.

Nazmi ve Firdevs Kandemir çiftinin 4 çocuğundan Ayhan ve Melahat Kandemir doğuştan halk arasında cam kemik hastalığı olarak bilinen ve ufak bir darbede kemikleri kırılan Osteogenesis Imperfecta hastalığı nedeniyle normal bir insan gibi yürüyüp hareket edemiyor. Bu hastalık nedeniyle Ayhan 15 yaşında olmasına rağmen 3 yaşındaki bir çocuğun, kardeşi Melahat ise 10 yaşında olmasına rağmen 2 yaşındaki bir çocuğun boyutlarında.

Bugüne kadar 8 kere ameliyat olan Kandemir kardeşlerin kırılan kemiklerinin yerine platinler takıldı. Yürüyemedikleri için evden dışarı çıkmadıklarından dolayı da bugüne kadar okula gidemeyen 2 kardeş Milli Eğitim Bakanlığı’nın özürlü vatandaşların evde eğitim görme projesinden yararlanıyorlar.

Bu proje kapsamında Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kapullu Köyü İlköğretim Okulu’nda görev yapan öğretmen Necati Yılmaz, iki kardeşe öğretmen olarak görevlendirildi. Haftada 4 gün olmak üzere günde 3 saat Ayhan ve Melahat kardeşlere okuma ve yazma dersi veriliyor.

Okuma ve yazma öğrendikleri için çok memnun olduklarını belirten iki kardeşlerden Ayhan Kandemir okuyup inşaat mühendisi, Melahat Kandemir ise okuyup öğretmen olmak istiyor.

Çocuklara ders veren Necati Yılmaz ise çocukların çok zeki olduğunu belirterek kısa zamanda okuma ve yazmayı öğrendiklerini belirtti.

Anne Firdes Kandemir, çok mutlu olduğunu belirtirken de göz yaşlarını tutamayarak “Çocuklarının okuma yazma öğrenmesi beni mutlu etti. Çok zor durumdayız. Babamızın işi yok, çocuklarıma sakat aylığı bağlanmasını yetkililerden bekliyorum” dedi.