Cami imamını kandıramadı

Bakan Güler'in yeğeni olduğunu söyleyen dolandırıcı, cami imamını kandıramadı.

Şahısların durumlarından şüphelenen imam, daha önce de dolandırıcılık suçlarından sabıkası bulunan iki kişiyi yakalattı.
Burdur’un Burkent Mahallesi’ndeki Burkent Cami’nin imamı Mücahit Yılmaz, kendisini dolandırmak isteyen İ.A ve A.L.’nin yalanlarını açığa çıkardı. Kendisini Bakan Hilmi Güler’in yeğeni ve Karadenizliler Derneği başkanı olarak tanıtan İ.A., şoförü olarak tanıttığı A.L ile birlikte Burkent Cami İmamı Yılmaz ile irtibata geçti. Kendisini hayırsever biri olarak gösteren İ.A. Burkent Camisi’ne 10 bin YTL bağışlayacağını söyledi. Çeşitli yalanlarla imamı etkilemeye çalışan İ.A. elinde 5 kişinin hissedar olduğu 14 bin 500 YTL’lik bir çek bulunduğunu söyledi. Ancak bu hissedarlardan birinin payını camiye vermek istemediğini bildiren İ.A. imam Yılmaz’dan 3 bin YTL istedi. Bu parayı alınca yaklaşık 15 bin YTL’lik çeki camiye bağışlayacaklarını dile getiren İ.A.’nın durumu imam Yılmaz’a şüpheli göründü.

Sürekli yaptığı hayırlardan bahsederek göz boyamaya çalışan İ.A.’ya bu kadar parayı hemen bulamayacağını söyleyen imam Yılmaz, zanlılardan bir gün sonra görüşmek üzere ayrıldı. Ertesi gün emniyet mensupları ile irtibata geçen Yılmaz, İ.A.’ya paranın hazır olduğunu söyledi. Sivil polisler ile birlikte İ.A’yı bekleyen imam Yılmaz’ın yanına sadece kendini şoför olarak tanıtan A.L. geldi. Polis ekipleri bir süre cami dernek üyesi gibi konuştukları İ.A.’yı gözaltına aldı. A.L aracılığı ile kendisini bakan yeğeni İsmail Güler olarak tanıtan İ.A. da yakalandı.

Burdur Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alınan iki zanlının daha önce birçok suçtan sabıkalı oldukları anlaşıldı. Zanlılar, Burdur Adliyesi’nde alınan ifadelerinin sonunda savcı tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.