Camileri soyan hırsızı cemaat yakaladı

Kastamonu'da özellikle camilere giren hırsız, cami yardım kumbarasındaki paraları çalarken, son işinde cemaate yakalandı.

Kastamonu Kuzeykent’te bulunan İsmail Havuş Camii’nin içinde bulunan yardım sandığındaki paraları çalan 25 yaşındaki Alaattin G., cemaat tarafından suçüstü yakalandı.

Sabah namazına gelen cemaat namaz bitmesine rağmen cami içersinde namaz kılan kişinin hareketlerinden şüphelenince hırsızı takibe aldı. Namazı bitiren cemaat camiden ayrılırken hareketlerinden şüphelendikleri kişiye bakmak için tekrar camiye geldiklerinde müezzin odasının ışığının yandığını gördüler. İçeri giren cami cemaati Alaattin G.’yi hayırseverlerce verilen paraların toplandığı kumbarada bulunan paraları cebine doldururken suçüstü yakaladı. Cemaat daha sonra polisi arayarak hırsızlık zanlısını polise teslim etti.

Hırsız zanlısı genci gözaltına alan polis, zanlının yapılan üst aramasında yaklaşık 50 YTL bozuk para buldu. Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince karakolda ifadesi alınan zanlı daha sonra çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Polisin yaptığı araştırmada hırsızlık suçundan bir çok sabıkası bulunan Alaattin G.’nin gece öncede Araç ilçesinde bir camiye girdiği ve buradan da yaklaşık 25 YTL para çaldığı ortaya çıktı. Araç’ta gece girdiği camide ses çıkarmaması ve iz bırakmaması için özel yapım ve tabanı çıkabilen ayakkabı giydiği camiden çıkarken ayakkabısının tabanını cami ayakkabılığında unuttuğu tespit edildi. Polisin araştırmasında ayrıca bu kişinin hırsızlığın yanı sıra sahte belge düzenlemek, başkasına ait nüfus cüzdanını kullanmak gibi suçlar ile birlikte 5’i camiden olmak üzere 12 ayrı olaya karıştığı tespit edildi.