“Camiyle Sünni’yle devlet ve bayrakla sorunumuz yok; eşit yurttaş olalım”

Düsseldorf Başkonsolosu Alaattin Temür'ün verdiği Muharrem iftarı Alevi-Sünni kardeşliğini pekiştirdi.

Düsseldorf Başkonsolosu Alaattin Temür’ün verdiği Muharrem iftarı Alevi-Sünni kardeşliğini pekiştirdi. Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı iftar, Türkiye’den Diyanet’in Muharrem ayı vesilesiyle Avrupa’ya gönderdiği alevi dedelerinden Nurettin Gedikoğlu’nun duasıyla açıldı. İftarda, kısa süre önce vefat eden Alevi toplumunun önde gelen isimlerinden Alişan Hızlı hayırla ad edildi.

İftara katılan Hızlı’nın kızı Berrin Hızlı da konuşmasında babasının “Cami de bizim cemevi de bizim” sözünü hatırlattı. Duygulu anlar yaşayan Berrin Hızlı, “İslam’ın dışındaki Aleviliği redediyoruz. Alevilik İslam’ın içindedir. Bu yola sadece elimizi değil her şeyimizi koyduk.” dedi.

Dede Nurettin Gedikoğlu da Aleviliğin temelinde Ehli Beyt sevgisinin yattığını, Ehli Beyt’in Kur’an kavramları arasında yer aldığını söyledi. Alevi toplumu olarak yıllarca kendi sorunlarıyla baş başa bırakılmaktan, hatta yok sayılmaktan yakınan Gedikoğlu, yeni gelişmelerden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. Gedikoğlu, “Bu iftar yemeği ile devletimizin bize arka çıktığını görmek bizim için çok anlamlıdır. Sesimizi duyan ve bizi gören birileri var artık” dedi. Sorunların zaman içinde mutlaka çözüleceği kanaatini taşıdığını kaydeden Gedikoğlu, “Bizim cami ile Sünnilik ile, devlet ve bayrak ile hiçbir sorunumuz yok. Bizim tek isteğimiz devletimizin bize eşit yurttaş olarak muamele etmesidir.” şeklinde konuştu.

İftara katılan Avrupa Ehli Beyt Alevi Federasyonu Genel Başkanı Fuat Mansuroğlu yaşayan Alevi Sünni kardeşliğine vurgu yaptı. Mansuroğlu, “Ben şimdiye kadar Sünni kardeşlerimiz içinde hiçbir kimse görmedim ki, Ehli Beyt sevgisi olmasın.” dedi.