Çamkese böcekleri toprak altına saklandı

Ormanlara zarar veren çamkese böceklerine karşı Kastamonu'nun sahil kesimindeki ilçelerde yapılan biyolojik mücadelenin yanı sıra mekanik mücadele çalışması zararlıların toprak içine girmesiyle sona erdirildi.

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bozkurt, İnebolu, Cide ve Çatalzeytin Orman İşletme Müdürlüklerinde, özellikle çam ormanlarında görülen çamkese böceğinin neden olduğu zararlara karşı, 5 aydır devam eden biyolojik ve mekanik mücadele çalışmalarına Ekim ayına kadar ara verildi. Çamkese böceğinin, Karadeniz sahilinde yer alan Bozkurt, İnebolu, Cide ve Çatalzeytin ilçelerindeki Orman İşletme Müdürlüklerinin sorumluluk sahasındaki çam ormanlarına zarar verdiğini belirten Kastamonu Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, böceklerin ağacı öldürmediğini, ancak ağacın büyümesine ve gelişmesine engel olduğunu söyledi.

Beşel, “Çamkese böcekleri sadece formu bozuk olan düşük rakımdaki çamlarda artım ve değer kaybına sebep olmakta. Böylece ağacın büyümesini engellemekte. Bozkurt, İnebolu, Cide ve Çatalzeytin Orman İşletme Müdürlüklerinde mekanik mücadele yaptık. Bu çalışmalarımız 5 aydır devam etmekteydi. Zararlıların mevsim itibariyle toprak altına girmesinden dolayı Ekim ayına kadar ara verdik.” şeklinde konuştu.
Ahmet Sırrı Beşel, ormandaki çamkese böcekleriyle mücadelede kimyasal ilaç kullanmadıklarını ifade ederek, “Çünkü ilaçla bir zararlıyı yok edelim derken, doğaya faydalı başka bir canlıya zarar verebiliyorsunuz. Bunun için biyolojik ve mekanik mücadeleyi tercih ediyoruz. Bu çalışmalar yöre insanına aynı zamanda iş imkanı sağladığından bir gelir kaynağı haline gelmekte. Ekim ayında başlamış olduğumuz mücadele çalışmalarını bitirdik, bu yılın Ekim ayında yeniden mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.