‘Çamur at izi kalsın’ anlayışı

AK Parti Grup Başkanvekili Ergin, hakkındaki iddiaların şahsını ve AK Parti'yi yıpratmaya yönelik olduğunu vurgulayarak, 'siyaseten tükenmişlerin 'çamur at izi kalsın' anlayışıyla servis ettiği yalan haberler' için dava açacağını söyledi

Konuyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan ile görüştüğünü belirten Ergin, yargı yoluna gideceğini bildirdi.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Ergin, bazı gazetelerde yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığını vurguladı. “AK Parti, bugüne kadar hiçbir yanlış işin arkasında olmamıştır ve durmamıştır” diyen Ergin, bu iddiaların hiçbirisininin kendisiyle ilgili olmadığını söyledi. Ergin, “1.5 yıl önce basında konuyla ilgili çıkan haberler üzerine, Kamu İhale Kurumu, ildeki resmi kurumlardan olayda adı geçenlerin almış oldukları ihalelerin listesini istemiştir. İlden gelen ve tamamı iddiada adı geçenlerin yapmış olduğu işlerin listesi sanki Hatay’da yapılmış bulunan tüm kamu ihalelerinin listesiymiş gibi, çok büyük bir yanıltmaya tabi tutularak verilmiştir” diye konuştu. Ergin, şöyle devam etti:

“Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü 265 işi ihaleye açmış, 12 tanesi adı geçenlerce alınmıştır. Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü 142 işi ihaleye açmış, 4 tanesi bu listedeki isimlerce yapılmıştır. İl Sağlık Müdürlüğü 545 işi ihale yapmış, 35 adedi iddiada adı geçenlerce yapılmıştır. Antakya Belediyesi tarafından yapılan 88 ihaleden sadece 4’ü adı geçenlerce yapılmıştır. Oysa haberlerde sanki yüzde 99’u alınmış gibi yansıtılıyor.”

Yayınlanan listede 169 ihale alındığı söylenen Ömer İshakoğlu isimli şahısla ilgili inceleme yapıldığını da aktaran Ergin, inceleme sonucunda 1996 yılından beri aynı işi yapan ve Eczacıbaşı ile Baxter firmalarının da aralarında bulunduğu birçok ilaç firmasının ildeki tek yetkili satıcı olduğunun anlaşıldığını söyledi. Ergin, İshakoğlu’nun aldığı işlerin tamamına yakınının Kamu İhale Kurumu denetiminde yapılan ihalelerden alındığının da tespit edildiğini belirterek, “Bu şahsın, 1996 yılından beri tüm sağlık kurumlarınyla alışverişinin olduğu da ortadadır. Kaldı ki, bahsi geçen olaylarda şu ana kadar, herhangi bir hukuksuzluk tespit edilmemiştir” dedi. Bir hukuksuzluğun tespiti halinde, ilgililerin bağımsız yargı tarafından gereken işlemin yapılacağına da dikkat çeken Sadullah Ergin, “Bugüne kadar hiçbir yanlış işin arkasında durmadığımız gibi, bundan sonra da durmayacağız” dedi.

BAŞBAKAN İSTEDİ

Ergin, siyaseten tükenmiş olanların “çamur at izi kalsın” anlayışıyla servis ettiği haberlere ve bu haberlerin kamuoyuna yanlış yönlendirecek tarzda kullanılmasına karşı yargı yoluna da gideceğini söyledi. AK Parti Grup Başkanvekili Ergin, toplantıda soru kabul etmeyeceğini belirtmesine rağmen, bir gazetecinin “Başbakan ile konu hakkında görüştünüz mü?” sorusuna, “Sayın Başbakan ile her zaman görüşüyoruz. Bu konuyla da ilgili görüştüm. Konuyu kamuoyuyla paylaşmamı istedi. Ben de sizinle paylaşıyorum” diye yanıt verdi. Bu arada Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle de “Düzgün kişiliğine ve dürüst siyaset anlayışına inandığımız başta Sayın Ergin olmak üzere arkadaşlarımızı karalamaya yönelik olayları asla kabul etmeyiz. Maksatlı olarak yıpratılmasına da asla gözyummayız” dedi.