Çamur at izi kalsın!

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ''Ana muhalefet çıkıp 'bunlar yolsuzluk içinde' diyor. Çıkarsın, ispat edersin. Yargı ortada.Yoksa çamur at izi kalsın mantığı ile olmaz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin Kastamonu 2. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Anadolu’nun her yanını dolaştığını, parti teşkilatlarındaki heyecanın her geçen gün arttığını söyledi. Parlamentonun bu sabah 05.30’a kadar çalıştığını hatırlatan Erdoğan, yasaların çıkarılarak tamamlandığını ve 3 aylık yaz tatiline girildiğini kaydetti. Başbakan, 3 ay boyunca bakanların, milletvekillerinin ve AK Parti teşkilatlarının Anadolu’nun her yanını il, ilçe, belde dolaşacaklarını, AK Parti iktidarının 3.5 yılda neler gerçekleştirdiğini anlatacaklarını ifade etti.

Hizmetleri halka anlatmada eksiklikleri olduğunu kaydeden Erdoğan, Türkiye’de 10 yıllara sığdırılamayan işlerin 3.5 yıla sığdırıldığını söyledi. 3 Kasım seçimleri öncesinde ”3Y” ile mücadele edeceklerini söylediklerini kaydeden Erdoğan, yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele ettiklerini dile getirdi. Erdoğan, şöyle konuştu:

“Zaman zaman muhalefet çıkıp iktidara en güçlü olduğu yerden bindirmek suretiyle fatura kesecek. Eğer AK Parti iktidarı bu noktada zaafa uğrasaydı çoktan çöküşün alametlerini görürdünüz. Yolsuzluklar deniliyor, göreve geldik, 14.5 katrilyon zorunlu tasarruf ödedik. Bu sıradan bir olay değil. Bu 4.5 milyon vatandaşımızı ilgilendiriyor. Aynı şekilde, İmar Bankası meselesi var. Ülkemizde bir zadeler vardır, bir de zedeler… Bu zadelerin kurbanı olan zedeler İmar Bankası’ndan dolayı zor duruma düştüler.” İmarzedelere olan toplam 9.5 katrilyonluk borcun şu ana kadar 7 katrilyon lirasının ödendiğini belirten Başbakan Erdoğan, göreve geldiklerinde Merkez Bankası’nın kasasında 26 milyar dolar, şu anda ise 60 milyar dolar bulunduğunu söyledi. Erdoğan, 34 milyar dolarlık artış gerçekleştiğini belirterek, bunun da 51 katrilyon Türk lirasına eşit olduğunu kaydetti. Erdoğan, ”Yolsuzluk içerisinde olan bir hükümet, nasıl olur da bu parayı buralara kadar getirebilir?” diye sordu.

”DAHA İYİ OLACAĞIZ”

1.5 milyon aileye kömür yardımı yapıldığını ifade eden Erdoğan, sosyal bir hukuk devleti olmanın gereklerini yerine getirdiklerini kaydetti. Durmayacaklarını ve yollarına aynen devam edeceklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

”Yoksullara olan yardımlarımız devam ederken, yasaklar konusunda da önemli mesafeler aldık. Kopenhag kriterleriyle birlikte düşünce özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğünden dolayı cezaevlerinde acaba kaç kişi var? Düşündünüz mü? Adalet Bakanımız burada, var mı sayın bakan? Yok… Göreve geldik, çıkardık. Türkiye bir özgürlükler ülkesi olma yolunda devam ediyor. Daha iyi olacağız. Bunu sizinle, milletle başaracağız. Bu yapılanlarla yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadele konusundaki tezimizi yerine getirmiş oluyoruz. Ana muhalefet çıkıp bunlar yolsuzluk içinde diyor. Çıkarsın, ispat edersin. Yargı ortada… Varsa bunun mücadelesini yargıyla sürdürürsün. Sadece nasıl olsa dokunulmazlığımız var, belge açıklasak da açıklamasak da olur mantığıyla hareket edemezsiniz. At iftira izi kalır anlayışıyla siyaset yapmak siyasetçiye yakışmaz. Her şey çok açık ve net ortada. Son günlerde dünyada ekonomiyle ilgili küresel dalgalanmalar oldu. Adeta bunu kendileri için fırsat telakki ederek zil takıp oynamaya gayret edenler çıktı. İşte bak dememiş miydik, bu 3 yıllık süreç sanaldı, şimdi o süreç geçti, şimdi gerçek meydana çıkmaya başladı, bak ekonomi ne hale gelmeye başladı dediler. Yani, ülkede ekonomi kötüye gitsin de biz de şöyle hemen meydanda zil takıp oynayalım. Bunu isteyen, bunu bekleyenler var.”

”DEVLET DAİRELERİNİN KALORİFERLERİ YANMIYORDU”

Bu yönde eleştiri yapanların olumlu öneri getirmediklerini ve ”şunu yaparsak daha iyi olur” demediklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, bu çevrelerin böyle bir dertleri olmadığını söyledi. Bu kişilerin iktidar oldukları zaman hallerinin görüldüğünü kaydeden

Erdoğan, şöyle konuştu:

”Biz bunların iktidarları döneminde Türkiye’de başkent Ankara’nın bakanlıklarının, devlet dairelerinin maalesef akaryakıtı olmadığı için kaloriferlerinin yanmadığını biliyoruz. Kaloriferler yanmıyordu. İktidardınız, akaryakıtınız mı yoktu? Niye alamıyordunuz?

Bunların zamanında sana yağı kuyruklarına anam bizi gönderirdi, biz bakkalda kuyrukta beklerdik. Sana yağı gelecek de, sana yağı alacağız diye… Bunlar iktidardı işte. Şimdi de çıkmışlar Mecliste konuşuyorlar. Kuru sıkı atıyorlar. Biz sizi tanıyoruz.

İyi tanıyoruz sizi, iyi biliriz sizi… Bakanlıklarını da biliriz. Dışişlerinde nasıl çalıştıklarını biliriz. Enerji bakanlığında nasıl çalıştıklarını biliriz. Diğer bakanlıklarda nasıl çalıştıklarını biliriz. Biz yere sağlam basıyoruz. İnşallah bu küresel dalgalanmayı da ülkemiz evvel Allah en az zararla atlatacaktır, atlatıyor. Elimizden geleni yapacağız. Samimiyetle çalışıyoruz.”

Samimi ve dürüst olmaya devam edeceklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, israf etmeyeceklerini, lükse gitmeyeceklerini ve ayaklarını yorganına göre uzatacaklarını söyledi.