Çamurlu pistte Enduro Şampiyonası

Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Ankara Mühye Köyü'nde gerçekleştirilen Enduro Şampiyonası'nın 5. ayak yarışı katılımcılara zorlu anlar yaşattı.

Bazı yarışçıların kaza geçirdiği yarışta, çamurlu bölümlerden basın mensupları da nasibini aldı.
Hitit Motosiklet Kulübü tarafından organizasyonu üstlenilen yarışta Türkiye’nin ünlü yarışçılarının yanı sıra amatör sporcular da yarışma imkânı buldu. Yarışmacılar 54 kilometreyi bulan doğal parkurda seyircilere farklı görsel enstantanelerle heyecanlı dakikalar yaşattı.
Parkurun bazı bölümlerinde yağmur ve kar nedeniyle birikmiş sular yarışçılara zorlu anlar yaşattı. Görsel etapların da bulunduğu yarışı çok sayıda izleyici takip ederken yarışı takip eden basın mensupları da çamurlu sudan nasibini aldı. Bazı sürücülerin kaza geçirdiği yarışta çamurda kayan dört tekerlekli bir atv de parkur dışına çıkarak seyircilerin ve basın mensuplarının bulunduğu bölüme girdi, ancak olayda yaralanan olmadı. Bazı yarışseverlerin de güzel havadan istifade ederek piknik yaptığı görüldü.
Yarışa, 3 dört tekerli atv, 250 cc altı kategoride 30 motosiklet ve 250 cc ve üzeri kategoride 9 motosiklet olmak üzere toplam 42 yarışçı katıldı. Türkiye şampiyonu milli sporcu Şakir Şenkalaycı, 3. etapta teknik arıza nedeniyle yarıştan çekilmek zorunda kaldı. Enduro Şampiyonası’nın 6. ve son ayağı İstanbul’da gerçekleştirilecek.
250 cc ve üzeri kategoride yarışa katılan yarışmacılardan Fırat Şahin, yarışın çok keyifli geçtiğini ve çok güzel bir parkur hazırlandığını belirtti. Şahin, çamurlu ve taşlı bölümlerin de bulunduğu pistin en amatöründen en profesyonele kadar herkese hitap ettiğini ve inanılmaz zevkli bir yarış olduğunu söyledi. Şahin, seyirciler için görsel etapların da bulunduğu yarışın seyirciler için de çok zevkli geçtiğini ifade etti.
Türkiye Enduro Şampiyonası’nın lideri Şakir Şenkalaycı ise, yarıştan 3. etapta teknik bir arıza nedeniyle çekilmek zorunda kaldı. Son 18 yıl içerisinde 10 şampiyonluk kazanan ve Türkiye’nin tek milli motosiklet yarışçısı olan Şenkalaycı, son 4-5 yarıştır şanssızlığın yakasını bırakmadığını ancak yine de hedefin şampiyonluk olduğunu ifade etti.
Yarışa küçük yaştaki kızı ile gelen Mehmet Çetinkaya ise, bütün yarışçıların kazanmak için canla başla mücadele ettiklerini ve yarışı tamamlamak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirtti. Ancak bazı seyirciler parkurda bulunan çöplerden ve organizasyondan şikâyetçi idi. Arabaları ile park sorunu yaşadığını ifade eden Canan Can adlı izleyici, arabaların parkur çevresine rastgele park ettiklerini ve parkurun düzenlemesi nedeniyle bir şey göremediklerini söyledi. Çevredeki çöplerden de şikâyetçi olan Can, pistin spora layık olması gerektiğini ve alanın daha temiz olması gerektiğini dile getirdi.