Çamurundan yakıt üretilecek

Kocaeli'nde, 8 arıtma tesisinde biriken çamurun kömür benzeri yakıta dönüştürülmesi ve sintine atıklarının ayrıştırılması amacıyla çalışma başlatıldığı bildirildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Büyükşehir Belediyesinin, çamur ve sintine atıklarının geri dönüşümü için Çevre ve Orman Bakanlığı ile ortak çalışma yaptığı belirtildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında, Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ile Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu’nun konuyla ilgili toplantı düzenlendiği ifade edilen açıklamada, toplantıda, belediyeye ait 8 arıtma tesisinde biriken çamurun yakıta dönüştürülmesi konusunun görüşüldüğü kaydedildi.

İzmit Körfezi’nin bataklığa dönüşmesini önlemek için kurulan arıtma tesislerinde yıllık 25 bin ton çamur biriktiği, bu çamurun denize dökülmeden ayrıştırılarak tekrar doğaya bırakıldığı belirtilen açıklamada, toplantıda lisanslı tesislerde çamurun sudan arındırılarak yakıta dönüştürülmesinin ele alındığı bildirildi.

Nuh Çimentonun çamura talip olduğu, firmanın çamuru özel bir işlemden geçirdikten sonra kömür benzeri yakıt olarak kullanabileceği kaydedilen açıklamada, çamurdan elde edilecek yakıtın sadece çimento fabrikalarında değerlendirilebileceği belirtildi.

SİNTİNELERİN AYRIŞTIRILMASI

Denize dökülen veya gemilerde biriktirilip İzmit Atıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme AŞ (İZAYDAŞ) aracılığıyla bertaraf edilen sintinelerin ayrıştırılması konusunda da çalışma başlatıldığı ifade edilen açıklamada, toplanan sintinelerin Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsat izni verilen tesislerde su, yağ ve mazot ayrışımına tabi tutularak geri dönüşümünün sağlanacağı belirtildi.