Can Dündar Çakıcı ifadesi verdi

Dündar, Alaattin Çakıcı imzasıyla Tekirdağ F Tipi Cezaevinden kendisine gönderilen ve “akıllı olmasının rica edildiği” mektupla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına ifade verdi.

Ankara Adalet Sarayı’na avukatı ile gelen Can Dündar’ın, ifadesi Cumhuriyet Savcısı Doğan Tekinşen tarafından alındı.

Dündar, adliye çıkışında geçen hafta, Tekirdağ F Tipi Cezaevinden, Alaattin Çakıcı imzalı 4 sayfalık bir mektup aldığını ve “tehdit içerikli” olduğunu düşündüğü bu mektupla ilgili olarak Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açıldığını söyledi.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığın talimatıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına ifade verdiğini kaydeden Dündar, “Şikayetçi olup olmadığımız soruldu. Şikayetçi olduğumuzu söyledik. Soruşturmayı yapıyorlar” dedi. Dündar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mektup basına da yansıdı. Akıllı olmamız rica ediliyor. Ağzımın ayarı olmadığından söz ediyor. Uzunca bir mektup, onun içinde suç unsuru olup olmadığına savcılık karar verecek. İfadem ve şikayetim doğrultusunda soruşturma açılacak. Adalet Bakanı, basın toplantısında, mektubu Çakıcı’nın değil, avukatlarının kaleme almış olabileceğini söyledi, bu konuda da soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.”

Gazetecilik mesleğinde “tehditlerin” her zaman olabileceğini belirten Dündar, “Yaptığınız şeyler bazılarını rahatsız edebilir, bu doğaldır. Bunlara da alışkınız aslında. Önemli olan adli süreçlerin işlemesi. O işledikten sonra, bu konularda cezalandırma olduğu sürece, gazeteciler böyle şeylere alışıktır ve üstesinden gelirler” diye konuştu.