Can Dündar’ın katıldığı panelde PKK’lılar gösteri yaptı

Can Dündar, PKK'lılar slogan atarken sükunetini korudu ve bekledi.

İngiltere’de London School of Economics’te (LSE) düzenlenen, gazeteci Can Dündar’ın da konuk olarak katıldığı panelde PKK sempatizanları gerginlik çıkardı. Konuşmalar yarıda kesildi ve salon boşaltıldı.

LSE’de dün akşam düzenlenen panele Can Dündar’ın yanı sıra Birkbeck Üniversitesi sosyoloji bölümünden Prof. Sami Zubaida ve Anglia Ruskin Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Velat Zeydanlıoğlu katıldı.

AB sürecinde Türkiye’de artan milliyetçiliğin tartışıldığı panelin soru-cevap bölümünde bir grup terör örgütü PKK yandaşı ayağa kalkıp slogan atmaya başladı.

Dinleyiciler buna tepki göstererek salonu boşalttı. Panelde yapılan konuşmalar da yarıda kesildi.

Dündar türban ve Dink’e değindi

Can Dündar, panelde yaptığı konuşmada, bir yabancının Türkiye’yi dışarıdan anlamasının zor olduğunu anlatırken türban ve Hrant Dink’in öldürülmesine değindi.

“Türbanın çene altından bağlanmasında uzlaştık, bunu çözdük sayılır” diyen Can Dündar, Hrant Dink’in ölümüne ilişkin olarak ise, cenazeye katılanların ‘Hepimiz Ermeniyiz’ diye slogan atmasının Türkiye için alışılmadık sürpriz olduğunu belirtti.

Muhafazakarlaşma…

Türkiye’deki 70 bin sivil toplum örgütünün 25 bininin “cami yaptırma derneği” olduğunu söyleyen Dündar, bunları muhafazakarlaşmanın göstergesi olarak niteledi.

Türkiye’de batı karşıtlığı ve hayranlığı ile seviyesizleşme ve muhafazakarlaşmanın el ele yürüdüğünü kaydeden Dündar, milliyetçiliğin iki ucu keskin bıçak haline geldiğini savundu.

Dündar, AB’nin Türkiye’ye yönelik dışlayıcı tavrının Türkiye’de “Biz ne yaparsak yapalım, bizi AB’ye almayacaklar; Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” izlenimine yol açtığını vurguladı.

“Nobel’e bile sevinemedik”

“Yüzyıllardır halı altında kalan sorunları bugün çözmemiz zor elbette” diyen Dündar, Türk halkının “korku”larını şöyle özetledi:

“İslamcılar gelecek, hepimizin başını örtecek, diye korkuyoruz. ‘Kürtler gelecek, ülkenin bir kısmını alıp götürecek’ diye korkuyoruz. Misyonerlik yayılıyor; ‘Hepimizi Hıristiyan yapacaklar’ diye korkuyoruz. Korkular ülkesi haline geldik. Oysa ki istatistiklere baktığımızda, din değiştiren kişilerin sayısı 1 yılda 210. ‘Topraklarımızı gelip alıyorlar’ diye korktuğumuz yabancılar da ciddi rakamlarda toprak satın almıyor.

Korkularımız o kadar baskın ki, Orhan Pamuk’un aldığı en büyük ödüllerden olan Nobel’e bile ağız tadıyla sevinemedik. ‘Jüriye para yedirmiştir, kitaplarını okumamışlardır’ gibi söylemlerde bulunduk. Korkular milliyetçiliği besliyor. Ülke sorunları komik bir hal aldı. Türbanın nasıl bağlanacağı konusu yasalara çizildi neredeyse. Bir bölünme korkusu var, fakat bunun tabansız olmadığını görüyoruz.

“Türkiye bölünme tehdidi ile karşı karşıya kalabilir”

1’inci Dünya Savaşında yaşanan ‘toprak kaybı travması’ günümüzde sürüyor. Travma ve yeni tehditler milliyetçiliğin artmasına yol açıyor. Aslında bazı hak ve özgürlükler gerçekleşmezse Türkiye bölünme tehdidi ile karşı karşıya kalacak. Korkularımızla yüzleşmemiz lazım. Bu korku ortamında, insanları sağduyuya davet etmeye devam ediyoruz.”

Soru-cevap bölümüne gelindiğinde de Can Dündar soru yağmuruna tutuldu. Bir PKK yandaşının ayağa kalkıp “Akademisyenler Türkiye’de yapıcı çözüm önerileri sunmuyor. Abdullah Öcalan ise bir öneri sunuyor” demesi üzerine salonda gerginlik oldu.

Konuşmacıya müdahale etmek isteyen dinleyiciler, salondaki diğer PKK yandaş grubunun sloganlarıyla karşılaştı.

CNN