Can: Serbest kıyafette öğrencilerin kararı önemli

Isparta İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, serbest kıyafet uygulanmasında öğrencilerin onların kararının çok önemli olduğunu söyledi.

Isparta İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, serbest kıyafet uygulanmasında öğrencilerin onların kararının çok önemli olduğunu söyledi.

Öğretmen Evi’nde yeni öğretim yılına hazırlık toplantısı düzenleyen Can, okulların fiziki ihtiyaçlarının giderilmesi için talimat verirken milli eğitim personelinin yarından itibaren yerinden tespit için okulları ziyaret edeceğini dile getirdi.

Toplantıda üzerinde en çok durulan konu ise serbest kıyafet uygulaması oldu. Serbest kıyafet uygulamasından yana olduğunu ve velilerden çok öğrencilere sorulması gerektiğini vurgulayan Can, “Okullarda serbest kıyafet uygulamasının doğru bir uygulama olduğu kanaatindeyim. Bu konuda veli ve öğretmenler çocuklar arasında zengin fakir ayırımı olacağını belirtiyorlar. Kimse kimseyi kandırmasın bu ayrımcılık zaten adrese dayalı kayıt ile yapılıyor. Aynı bölgede oturan ailelerin, ekonomik koşulları da aynı oluyor. Yani serbest kıyafet uygulamasının çocuklar arasında bir ayrımcılığa sebep olacağına inanmıyorum. Ayrıca serbest kıyafetin uygulanması sorusunu velilere değil öğrencilere sormalıyız. Bu onların kararı olmalı.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren serbest kıyafet uygulaması veliler ve öğretmenler arasında tartışmalara sebep olmuştu. Milli Eğitim Bakanlığınca okul öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak okullarda bütün öğrencilerin, velilerinin istekleri doğrultusunda serbest kıyafet uygulamasına karar verilebileceği belirtilmişti. Bu doğrultuda okulların çoğu velilerin isteğine bağlı kalmayı tercih etti.