Can sıkıntısı kitap okutturuyor

Nihat Kitapçı Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Merkezi'nde hastalar, vatandaşlar tarafından bağışlanan roman ve hikaye türü kitapları okuyarak can sıkıntılarını atmaya çalışıyor.

Halk arasında göğüs ya da verem hastanesi olarak bilinen Erzurum Nihat Kitapçı Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Merkezi’nde, uzun süreli yatak tedavisi gören hastalar, canları sıkılınca kendilerini ya televizyonun karşısına atıyor, ya da yataklarında hikaye veya roman türü kitaplar okuyor. Bazı hastalar ise serumlu kolları ile tuttukları kitapları okuyor, görme bozukluğu olanlara da hastane personeli okuyuveriyor.

Hastane Başhekim Yardımcısı Dr. Hakan Sezen, uzun süre yatak tedavisi gören hastaların can sıkıntılarını atması için böyle bir uygulama başlattıklarını hatırlatarak, “Okuma yazması olanlar kendileri okuyor, bilmeyen ya da görme zorluğu çekenlere ise personelimiz yardımcı oluyor” dedi. Dr. Sezen sözlerine şöyle devam etti: “Kişide okuma alışkanlığı yoksa, bu alışkanlığı edinmek için de bu uygulamamız iyi bir fırsat oluyor. Hastalarımız, kitap okurken çok mutlu oluyor. Kısa süreli de olsa bir an hastalıklarını, acılarını unutuyorlar. Hastanemiz kütüphanesinde 6 bin civarında çeşitli kitap var. Hastalar genellikle roman ya da hikaye türü kitapları tercih ediyor. Ayrıca görme zorluğu çekenlere hemşire ya da sağlık memuru arkadaşlarımız yardımcı oluyor yani müsait zamanlarında hastalara kitap okuyorlar. Böylece hem hasta kitap dinliyor hem de personelimiz müsait zamanlarını kitap okuyarak değerlendirmiş oluyor. Bu arada okuma yazması olmayan bazı hastalarımız, kitap okuyan diğer hastaları görünce kendilerine okuma yazma öğretilmesini istiyor. Bu konuda da çok istekli olanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

Hemşireler, yalnızca ilaç ve serum vermek için değil, sık sık kitap vermek ya da okumak için hasta odalarına uğruyor. Hastalar kitap okurken veya dinlerken adeta kolundaki serumunu unutuyor. Çiğerlerinden rahatsız olan, tüberküloz, nefes darlığı ve menenjit olan pek çok hasta ağrılarından gülümsemeyi unutmuş, zihinsel ve psikolojik açıdan aç olan hastalar, adeta acılarını kitaplarla unutuyor. Alaattin Çelik (76), aylardır hastanede yatak tedavisi gördüğünü belirterek, uzun süreli yatakta kaldığı için canının hayli sıkıldığını bunu da ancak kitap okuyarak giderdiğini ifade etti. Ahmet Yıldız (77) ise, “Uzun süreli buhar makinası ve iğne ilaçlı tedavisi gerekiyor. Bu nedenle yaklaşık 2 aydır hastanede yatıyorum. Çıksam bile bir kaç gün sonra tekrar geliyorum. Burada artık hastane personeli ile çok samimi olduk. Bir aile gibiyiz doktorlar, hemşireler benim birer evladım gibiler. Sağ olsunlar bize çok iyi bakıyorlar. Üstelik canımın sıkıldığını görünce hemen ‘sana kitap okuyalım’ diyerek bana kitap okuyorlar. Böylece can sıkıntımı da unutuyorum. Allah hepsinden razı olsun” ifadelerini kullandı.

Hastane başhekimi Uzm. Dr. Ayhan Yiğit ise, kütüphaneyi daha da zenginleştirmek istediklerini belirterek, hayır sever işadamlarından hastane kütüphanesine kitap bağışında bulunmalarını istedi.