Çanakkale içinde bir kardeşlik destanı

'Tiyatro, sinema yüzünden krize girdi’ ya da ‘Tiyatro arkaik bir sanattır ve Türk halkı onun kıymetini bilmez’ diyenlere duyurulur:

İki hafta sonra da uzun bir Anadolu turnesine çıkacak. Okumayı söktüğümüz yıllardan beri bir kurtuluş destanı olarak içselleştirdiğimiz Çanakkale Zaferi, tarihinde ilk kez mizahi bir dille anlatılıyor. Genç oyunculardan oluşan Tiyatro Greyfurt’un sahnelediği iki perdelik oyunun yönetmenliğini Mahmut Tahsin; danışmanlığını ise tanıdık bir isim, Çanakkale Mahşeri’nin yazarı Mehmed Niyazi Özdemir yapıyor.

Oyunun özellikle gençler tarafından yoğun ilgiyle izlenmesinin sebeplerinden biri, yazıları ve romanlarıyla geniş okur kitlesine ulaşan Mehmed Niyazi Özdemir’in danışmanlık etmesi. Diğer sebep ise iki perdelik oyunun tamamının zekice esprilerden oluşan diyaloglarla yürümesi. Savaşta aynı bölüğe düşmüş bir grup Türk askerinin yaşadıkları değil sadece izlediğiniz. Klasik bir hikâyenin ve iki perdelik oyunun satır aralarına, Türkiye’nin Tanzimat’tan bu yana yaşadığı serüvenin, sokaktaki insanların hayatına yansıyan ironik halleri ustaca serpiştirilmiş. Oyunun kahramanlarının kimlikleri bile tek başına bir Anadolu özeti gibi. Alevi-Sünni, Kürt, Laz ve hayata daha pragmatist ve pratik bakan bir İstanbullu asker arasında geçen diyaloglar, halen yaşadığımız ve son yüz yıldır yaşanagelen toplumsal travmaların, dönüşümlerin meydana getirdiği paradoksun yansımalarını da içeriyor. Anadolu insanının acıyı nasıl kalenderî bir mizah anlayışıyla dönüştürebildiğini, kendi içindeki sürtüşmeleri, ayrılıkları gerektiği zaman nasıl unutabildiğini görüyorsunuz. Bir de sözü edilen farklılıkların, ortak değerler manzumesi içinde nasıl eridiğini.. (Bilgi için: 0216 5329509)