Çanakkale şehitlerini ‘Kürtçe’ anacaklar

Açılıma büyük destek olan Adıyaman'da 'Kürtçe Tiyatro' ile 18 Mart Çanakkale Şehitleri anma gecesi yapılacak.

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde, Çanakkale şehitleri anma programında “Kürtçe tiyatro” oyununun sergileneceği ifade edildi.

Çelikhan Ve Köylerini Kalkındırma, Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği tarafından 18 Mart Çanakkale şehitlerini Anma ve Zaferi kutlama haftası etkinlikleri kapsamında, Çelikhan’dan Çanakkale savaşına giden bir ailenin dramı konu edilecek.

Çelikhan Ve Köylerini Kalkındırma, Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Celal Kaplan’ın yazıp yönettiği oyunu Çelikhan Tiyatro Grubu üyelerinin oynayacak. Dernek Genel Başkanı Sabri Altın,”Demokratik açılım” süreciyle birlikte atağa kalktıklarını ve kendi öz benlikleriyle, bu ülkeyi ne kadar çok sevdiklerini bu oyunlarla gösterdiklerini ifade etti.

”em ğöde vi valotini” biz bu memleketin sahibiyiz

Altın konuşmasında şunları söyledi:

“Biz ÇED olarak hükümetimizin başlatmış olduğu “Demokratik Açılım” sürecine katkı sunmak için bir dizi çalışma başlattık. Bunlardan bir tanesi de “Kürtçe tiyatro”dur. Hafta sonu Adıyaman Halk Eğitim Merkezi Salonunda bir oyun sergiledik.18 Mart gecesi ise Çelikhan’da, Çanakkale şehitleriyle ilgili olarak bir oyun sergileyeceğiz. Oyunda Çelikhan’dan Çanakkale’ye savaşmaya giden, bir ailenin dramı konu edilecek. Amacımız Bu ülkenin kuruluş aşamasında bizlerin de temel taş olduğunu dünya kamuoyuna göstermektir. Ayrıca Kürtler konusunda bazı olumsuz düşüncelerin ortadan kaldırmasına vesile olmaktır.”

CAFESİYASET