Canik Belediye Başkanı Genç: Samsun özel yatırımlarla büyür

Samsun Canik Belediye Başkanı Osman Genç, bir şehrin ancak özel yatırımlarla ilerleyebileceğini ve rakiplerinin önüne geçebileceğini belirtti.

Samsun Canik Belediye Başkanı Osman Genç, bir şehrin ancak özel yatırımlarla ilerleyebileceğini ve rakiplerinin önüne geçebileceğini belirtti. Genç, “Özel yatırımları desteklememiz sonucunda Canik’e 9,5 yılda 2,5 milyar liralık yatırım çektik. Özel sektör şehrin dinamizmidir. Samsun da özel yatırımlarla büyür.” dedi

        Osman Genç, Samsun’un önemli sanayi kuruluşlarından Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ahmet Ölmez, Medicana Samsun Hastanesi Genel Müdürü Vahap Polat, Haber Medya Grup İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necdet Uzun’u kahvaltıda ağırladı. Samimi bir ortamda gerçekleşen kahvaltıda Başkan Genç, özel yatırımın olmadığı bir şehrin ilerlemesinin mümkün olmadığını söyledi.

        “ÖZEL YATIRIM ŞEHRE YAYILMALI”

        Geçmişte uluslararası bir şehir olan Samsun’un 1950’lerden sonra özel yatırım çekemediğini ve bunun sonucunda geriye gittiğini vurgulayan Genç, “Özel sektörü çeken iller Samsun’u geride bıraktı. Örneğin bir Kayseri daha düne kadar bizim ilçemiz kadarken bugün özel yatırımlarla birlikte bizi geride bırakmıştır. Çünkü özel sektör şehirlerin dinamizmidir. Samsun devlet yatırımları sonucunda bir yere gelmiştir. Ancak bu anlayış değişti ve biz bunu geç fark ettik. Özel yatırımcıları desteklememiz sonucunda Canik’te 9,5 yılda 2,5 milyar liralık yatırım gerçekleşti ve 6 bin 500 kişiye iş kapısı açıldı. Canik’e özel yatırımı çekmeyi başardık, ancak bu şehrin geneline yayılmalı.” dedi.

        “İKİ MAVİ YOLLARLA BESLENMELİ”

        Samsun’un 4 ulaşım ağına sahip ender şehirlerden birisi olduğuna dikkat çeken Genç, “Özellikle iki mavimizi iyi kullanmalıyız. Liman ve hava kargo ulaşımını iyi değerlendirdiğimizde bu şehrin önünde kimse duramaz. Liman ve hava kargoyu hızlı yük treni, çağa uygun karayolları ve lojistik köylerle beslemeliyiz. Bunları yaptığımız takdirde Samsun yeniden Anadolu’nun mallarını Rusya ve Avrupa’ya satan uluslararası bir ticaret şehri olacaktır. Karadeniz illerini Samsun’un ilçeleri olarak düşünmeliyiz ve bu şehirle alakalı plan yaparken bunu gözönünde bulundurmalıyız.” diye konuştu.

        ÖLMEZ’DEN GENÇ’E TEŞEKKÜR

        Kendilerini ağırladığı için Başkan Genç’e teşekkür eden Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez ise “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Canik 10 yılda nereden nereye geldi buna bakmak lazım. Sayın Başkan kısıtlı imkanlara rağmen Canik’i cazibe merkezi haline getirdi. Biz de bütün bunların sonucunda Canik’e yatırım yapan bir şirketiz. Yatırımcılara verdiği desteklerken dolayı kendisine teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

        Başkan Genç, kahvaltının ardından misafirlerine Samsun ve bölgenin tarihini anlatan Tarih Boyunca Karadeniz Ticareti ve Canik Kitabı ile Osmanlı kaftanı hediye etti.