Çankaya ziyaretine son dakika golü

Meclis Başkanlık Divanı, Köşk’e yapacağı ziyareti son anda iptal etti.

Cumhurbaşkanı Sezer’in Başbakan Erdoğan tarafından hazırlanan 60. hükümet listesinin onayını yeni cumhurbaşkanına bırakmasının ardından ilginç bir gelişme oldu. TBMM Başkanlık Divanı, yarın Çankaya Köşkü’ne yapacağı ziyareti son anda iptal etti. Bu durum siyasi kulislere “Reste karşılık Meclis’in protestosu” olarak yansıdı. Ancak TBMM Başkanlığı, bazı divan üyelerinin Pazartesi sabahı Ankara’da olamayacağı için ziyaretin programdan çıkartıldığı bilgisini verdi.

Erdoğan’dan sonra iptal

Meclis Başkanlık Divanı, 23. dönem ilk toplantısını yarın yapacak. Sabah saat 10:00’da Anıtkabir’i ziyaret edecek olan Meclis yönetimi, 11.30’da yeni dönemin ilk toplantısı için bir araya gelecek. Meclis Başkanı Köksal Toptan’ın başkanlığında saat 10.45’te de Sezer’i gitmeyi programına alan Meclis yönetimi, önceki gün bu kararını değiştirdi. Geçtiğimiz hafta oluşan TBMM Başkanlık Divanı’nın, yarın Çankaya Köşkü’ne yapacağı ziyaret son anda iptal edildi.

TBMM Başkanlığı, divan oluşumundan sonra Çankaya Köşkü’ne ’rutin’ ziyaretini gerçekleştirmek için aldığı randevuyu divan üyelerine yazılı olarak bildirdi. Ancak Cuma günü üyelere yeni program geçildi ve Çankaya ziyareti programdan çıkartıldı. Program değişikliğinin, Perşembe günü Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkmasından bir gün sonraya denk gelmesi dikkat çekti.

’Sekreterden öğrendim’

Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil: Ankara dışındayım. Sekreterim aradı ve Çankaya’ya gidilmeyeceğini bildirdi. Onun dışında bir şey bilmiyorum. Katip üye, AKP Konya Milletvekili Harun Tüfekçi: Gerekçe nedir, bilgim yok. Sezer’e gidilmeyeceğini telefonla öğrendim. Her halde yeni Cumhurbaşkanını ziyaret etmemizi uygun görmüş Sezer.

VATAN