Çankaya’yı kurbağalar bastı

Başkint’in metropol Çankaya ilçesinin Kırkkonaklar Mahallesi’nde bulunan gölette türeyen binlerce kurbağa mahalleyi istila etti.

Duruma tepki gösteren mahalle sakinleri yetkililerden yardım bekliyor. Çankaya Belediyesi yetkilileri, gölette ıslah çalışması yapacaklarını fakat göletin bulunduğu bölgede Büyükşehir Belediyesi’nin alt yapı çalışması yapması gerektiğini söyledi.

Kırkkonaklar Mahallesi, Şemsettin Günaltay Caddesi üzerindeki apartmanların arka tarafında bulunan gölette türeyen binlerce kurbağa, mahalleyi istila etti. Çevredeki apartmanların çevresini sarıp evlerin içine kadar giren kurbağalar, sağlığı ciddi boyutta tehdit ediyor. Gölet, mahalle arasında kalan eski bir köy çeşmesinden akan suların çukurluk bir mevkide birikmesiyle meydana geldi. Kış aylarında oluşan gölet, havaların ısınmasıyla birlikte kurbağaların meskeni haline geldi. Kurbağalar hızlı bir şekilde ürüyorlar. Mahalle kurbağa yavrularının istilasına uğradı.

Mahalle sakinlerinden Neşe Evin, apartmanların evlerinin içine kadar giren kurbağalardan buluşan mikroplar nedeniyle çocuğunun el ve yüzünde yaralar oluştuğunu söyledi.

Sürüler halinde dolaşan kurbağaların özellikle sabah saatlerinde çoğaldığını söyleyen Gülsem Gündüz, ”Kurbağalar, çocuklarımızın ve bizim sağlığımızı tehdit ediyor. Yetkililer bir an önce çözüm bulsunlar. İki aydır yetkililere telefon ediyoruz. Şimdiye kadar kimse ilgilenmedi” dedi.

Öte yandan, Çankaya Belediye yetkilileri, gelen şikayetler ve basına yansıyan haberler üzerine söz konusu bölgeye gelerek keşif çalışması yaptı. Çankaya Çevre Müdür Yardımcısı Halil Çelebi, su birikintisinin eski bir köy çeşmesinden akan suların, çukurda birikmesiyle oluştuğunu söyledi. İl Sağlık Müdürlüğü’ne ve Büyükşehir Belediyesi’ne bilgilendirme yazısı göndereceklerini ifade eden Çelebi, ”Biz Çankaya Belediyesi olarak ilk ıslah çalışmasını yapacağız fakat bu çukuru doldursak da bir çözüm olmaz. Büyükşehir Belediyesi’nin burda altyapı çalışması yapması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Çankaya Belediyesi Zabıta Müdürü Ahmet Tuna ”Şikayetler üzerine geldik. Keşif çalışması yapıyoruz. Belediye olarak gereken önlemleri alacağız” dedi.