Çankırı Karatekin Üniversitesi ve KOSGEB iş birliği meyve verdi

KOSGEB Çankırı Müdürlüğü, Karatekin Üniversitesi ile Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası arasında yapılan Ar-Ge ve İnovasyon protokolü meyvelerini vermeye başladı.

KOSGEB Çankırı Müdürlüğü, Karatekin Üniversitesi ile Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası arasında yapılan Ar-Ge ve İnovasyon protokolü meyvelerini vermeye başladı. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) doğalgaz sektöründe faaliyet gösteren gösteren bir firma tarafından sunulan bir ürünün KOSGEB, Ar-Ge ve İnovasyon projesi kapsamında desteklenmesi kararı alındı. Yurtdışından satın alınan ürün daha da geliştirilerek, Çankırı’da üretilecek ve yurt dışına satılacak.

Desteklenen proje prototipin geliştirilme çalışmaları, sanayi ile iş birliği içindeki ÇKÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Fatih Korkmaz tarafından tasarlandı. Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Musa Faruk Çakır ise projenin KOSGEB adına takibini yapmakta. KOSGEB’den yapılan açıklamada, “Gelişmiş ülkelere bakıldığında son 50 yıllık gelişmelerinin temelinde kamu-üniversite- sanayi işbirliğinin yattığı görülmekte. KOSGEB olarak işbirliği zemininin oluşturulmasında kilit kurumlardan biriyiz. ÇKÜ, sanayi ile işbirliğinde çok istekli ve gayretli bir yönetime ve öğretim üyesi kadrosuna sahip. Planlanan projeler zaman içinde birbir yaşama geçmekte. Çankırı Karatekin Üniversitesi -KOSGEB iş birliği protokolü henüz 2 yaşında. Bu sürede önemli projeler gerçekleştirdik ve iş birliğinde güven ortamı oluşturup, birbirimizi tanıdık. Bu zamanda ihracata yönelik 4 projeye destek sağlandı. Bunlardan ikisi tamamlandı. Yakın zamanda seri imalata yönelik çalışmalar başlıyor. Diğerleri de tamamlanmak üzere. Bu oluşumun bir döngü şeklinde sürdürülebilir hale getirilmesi Çankırı KOSGEB İl Müdürlüğü’nün temel hedefleri arasındadır.” denildi. CİHAN