‘Canlı bomba haberleri asılsız paniğe kapılmayın’

Van'da incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Van'da 3 canlı bomba aranıyor" aranıyor haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, vatandaşların paniğe katılmamasını istedi.

Bakanlar Aksu ve Çelik ilk olarak Van Valiliği’ni ziyaret ederek, yaşanan olaylarla ilgili olarak Vali Mehmet Niyazi Tanılır ve Emniyet Müdürü Tacettin Kurt’tan brifing aldı. Valilik çıkışında kameralar karşısına geçen Bakan Aksu ve Çelik yaşanan hain saldırıları kınadı.

Bakan Aksu önce Batman, dün de Van’da meydana gelen sinsice hain olayı kınayarak, son yıllarda ekonomik ve sosyal kalkınmayı baltalamak isteyen terör örgütlerinin buna tahammül edemediklerini söyledi.

Terör örgütünün bu saldırılarla güvenlik güçlerini yıldıramayacaklarını kaydeden Aksu, Van’da ki olayı gerçekleştirenin canlı bomba ihtimalinin üzerinde durulduğunu belirtti.

Canlı bombanın kimliği ve arkasındaki terör odaklarını araştırmak için emniyet güçlerinin çalışmalarını devam ettiğini aktaran Bakan Aksu, Van’da 3 canlı bomba arandığı haberlerinin doğru olmadığını savundu.

Basında yer alan terörist fotoğraflarının Emniyet Müdürlüğü’nden verilmediğini ifade eden Aksu, vatandaşların rahat olmasını ve polise yardımcı olmasını istedi.

Aksu, dünyanın hiç yerinde sorunların terör ve şiddetle çözülemediğini kaydederek. terör olaylarının durması için geçmişten gelen operasyonların devam ettiğini, yeni bir operasyonun söz konusu olmadığını söyledi.

ÇELİK: TERÖRÜN AMACI PANİK VE KORKU SALMAK

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de bir Vanlı olarak yaşanan olayı şiddetle kınadığını belirterek, terörün en büyük hedefinin halkın arasına panik ve korku havasını oşuturmak olduğunu vurguladı.

Vatandaşların bu tür olaylar karşısında duyarlı ve uyarıcı olmasını isteyen Bakan Çelik, “Vatandaşlarımız bu tür olaylar karşısında emniyet güçlerimize yardımcı olsunlar. Paniğe girip korkmamalılar. Eğer vatandaşlar korkarak panik havasını yaratırlarsa terör örgütleri hedeflerine ulaşmış olurlar. Van’da son yıllarda ekonomik ve sosyal olarak büyük gelişmeler yaşanıyor. Bu durum bazı karanlık odakları rahatsız etmeye başladı. Huzursuzluk ortamından beslenen terör örgütü Van’ın huzurunu kaçırarak, nemalanmak istiyor. Buna fırsat vermemiz gerekir.” dedi. Terörün artık global olduğunu aktaran Çelik, “Artık benim teröristim iyi, sizin teröristiniz kötü’ diye bir şey yok. terör örgütleri ile ulusal ve global açıdan mücadele etmek lazım” şeklinde konuştu.