Canlı bomba Londra’dan gitmiş

Afganistan'da geçtiğimiz hafta Savunma Bakanlığı'na girmeye çalışan canlı bombanın İngiliz vatandaşı olduğu ve bu ülkeye Londra'dan geldiği iddia edildi.

Afganistan’da geçtiğimiz hafta Savunma Bakanlığı’na girmeye çalışan canlı bombanın İngiliz vatandaşı olduğu ve bu ülkeye Londra’dan geldiği iddia edildi.

Times Gazetesi’nin ulaştığı bilgilere göre, pazartesi günü Kabil’de Savunma Bakanlığı binasına sızmaya çalışırken güvenlik görevlilerince etkisiz hale getirilen askeri üniformalı zanlının Londra’da yaşadığı ve Taliban’ın “uyuyan askerlerinden” biri olduğu ileri sürüldü.

Saldırı girişimi başarısız olan zanlının kimlik bilgilerinin, İngiliz vatandaşı olması sebebiyle İngiliz istihbarat birimlerine gönderildiği kaydedildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, canlı bombanın İngiliz vatandaşı olduğu yönündeki iddiaları henüz doğrulamadı. Bilginin doğrulanması durumunda, ilk kez bir intihar saldırganının Londra’dan Afganistan’a hareket etmiş olacağı kaydedildi.

Taliban, canlı bombayı, Afgan ordusu için yıllarca hizmet etmiş “uyuyan askerlerinden” biri olarak tanımlıyor. Uzmanlar ise bunun doğru olmadığını belirterek, yaşı küçük olan birinin o seviyeye ulaşamayacağını savunuyor.

Saldırgan geçtiğimiz hafta Afganistan Savunma Bakanı Abdurrahim Vardak’ın ofisine girmek isterken girişteki iki görevliye ateş açmış, bunun üzerine korumalar tarafından etkisiz hale getirilmişti.

Şimdiye kadar intihar saldırısı girişiminde bulunanların genelde Pakistan’da eğitildiği kaydeden gazete, son olaydaki zanlının Londra’dan Kabil’e gittiği doğrulanması halinde İngiltere’nin de yeni eğitim yerlerinden biri olacağına dikkat çekti.