Çapa operasyonu: 12 gözaltı

Eskişehir'de 'Çapa' adı verilen operesyon ile 12 kişi gözaltına alındı.

Beş ayrı ilde yakalanan çete üyeleri hakkında suç işlemek için teşekkül oluşturmak suçundan işlem yapılırken şahıslarla birlikte ikisi glock marka olmak üzere üç adet ruhsatsız tabanca ve 60 adet mermi ele geçirildi.
Alınan bilgiye göre, Eskişehir’de mart ayında emniyet müdürlüğü binası önünde Ümit Tepe (24)adlı şahsın silahla vurularak öldürülmesi olayına karıştıkları belirlenen 12 kişi uzun süren takibin sonucunda yakalandı.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin cinayetten sonra başlattığı çalışmalar neticesinde cinayetle bağlantıları olduğu belirlenen T.N., Y.A.K., C.T., D.İ., F.E. isimli şahıslar Eskişehir’de; K.Ç. Kütahya’da; İ.Y., C.G., Ş.E. Samsun’da F.A., T.S.D. Zonguldak’ta ve M.A. da Isparta’da ele geçirildiler.

Olayı soruşturan polis Ümit Tepe’ye ateş eden şahsın C.T. olduğunu belirledi. C.T.’yi K.Ç.’nin azmettirdiği F.A.’nın da olaydan sonra Zonguldak’ta, cinayette kullanılan glock marka tabancanın namlusunu değiştirmek istediği ancak bunu başaramadığı öğrenildi. Şüphelilerden azmettirici K.Ç. ve T.N.’nin özel bir güvenlik şirketinde çalıştıkları ortaya çıktı. Olayın sebebini araştıran polis, Ümit Tepe’nin 18 Mart 2006 günü bir bara girmek isterken görevlilerce engellenmesinden bir kaç saat sonra bir çorbacıda kendisini engelleyen güvenlikçilerden birini silahla yaralaması üzerine başladığını belirledi. Bu olaydan iki gün sonra da 20 Mart 2006 günü Ümit Tepe, İl Emniyet Müdürlüğü Aksu Hizmet Binası önünde vurularak öldürülmüştü. Çete üyelerinin emniyetteki sorgularının ardından suç işlemek için teşekkül oluşturmak, tasarlayarak kasten adam öldürmek, adam öldürmeye azmettirmek, suç delillerini karartmak ve 6136 sayılı kanuna muhalefet suçlarından adliyeye sevkedileceği belirtildi.