Çaresizlikten ‘anacığını’ zincire vurdu!

Köyleri uçurumların ve ormanın yoğun olduğu bir yer. İleri derecede alzhaimer hastası olan yaşlı kadın sık sık evden çıkıyor ve geri dönemiyor. Onu çok seven oğlu ise çaresiz kalınca zincire vurmak zorunda kaldı.

Denizli merkeze bağlı Kurtluca köyünde yaşayan Mustafa Işık (45), 1,5 yıldan bu yana şiddetli alzhaymer hastası olan annesi Ayşe Helvacı’ya (67) ayağından zincirleyerek bakabiliyor.

Annesinin daha önce üç kez evden kaçtığını ve köy sakinleri tarafından bulunarak geri getirildiğini belirten Mustafa Işık, “Hangi evlat, annesini zincirlemek ister? Ben annemi çok seviyorum. Aklı başında olmadığı için hayatından endişe ediyorum. Köyümüz ormanlık ve uçurumların yoğun olduğu bir bölgede. Annem evden çıksa gitse bulmamız çok zor. Gidip geldiği yeri de bilmiyor. Bir yerlerden düşse bulamayız. Ölene kadar bakmaya razıyım ama hastalığı iyice ilerledi.” dedi.

Annesini zincirlemeye mecbur kaldığını ifade eden Helvacı, “Hiç içimden gelmiyor, elim de varmıyor ama yapacak bir şeyim yok. Anneme yardım için resmi kurumlara başvurdum, her yerden geri çevirdiler. Anneme daha iyi bakmak istiyorum, bana yardım edin.” şeklinde konuştu.

Annesinin 2006 yılında ikinci kez evlendiğini ve Gözler beldesinde yaşamaya başladığını, hastalığının belirtilerinin dört yıl önce başladığını anlatan Mustafa Işık, “Annem o dönem rahatsızlandığında da evinden ayrılmıştı. Çal ilçesi taraflarında jandarma ekipleri bulup getirdi, bana teslim etti. O dönem yine iyiydi, ismini biliyor, bizleri tanıyordu. Sonra Kurtluca’da üç kez daha evden kaçtı. Köy hoparlörlerinden anons yaptırdım, bulup getirdiler. İki yıldan bu yana hastalığı çekiyor. Artık ismi dışında hiçbir şeyi bilmiyor, kimseyi tanımıyor. Aklına gelirse açıktığını söyleyip yemek istiyor. Tarhana çorbası, ekmek ve küçük çikolatalar dışında hiçbir şey sevmiyor. Çay içmeyi çok seviyor. Diğer kardeşlerim de ilgilenmiyor.” dedi.

Annesine baktığı için çalışamadığını, tekstil fabrikasındaki eşinin maaşıyla geçinmeye çalıştıklarını anlatan Işık, “Anneme daha iyi bakabilmek, besleyici gıdalar yedirebilmem için destek istiyorum. Annemin bakımını ben yaparım ancak yaşlı maaşı almak için başvurdum, geri çevrildi. Kömür yardımı istedim, vermediler. Annemin raporları da var. Her şeyden kısıtlı özürlülere bakanlara devlet maaş veriyormuş, onu talep ettim. Hepsini de annenim üstünde nikâh var diyerek vermediler. Annem evlendikten sonra hastalandı. Eşi hiç ilgilenmiyor. Boşanmak için karşılıklı davalar açtık, mahkemede iki taraf da boşanmak istediğini bildirdi ancak dava her seferinde erteleniyor. Az da olsa bana destek verseler, annemin ihtiyaçlarını daha rahat karşılarım ve çok iyi bakarım.” diye konuştu.