‘Cari açık endişe edilecek boyutta değil’

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, cari açığın dikkatle takip edildiğini belirterek, cari açığın endişe edilecek bir boyutu olmadığını söyledi.

Tüzmen, cari açığın endişe edilecek bir boyutu olmadığını, ancak dikkatle takip etmek gerektiğini ifade etti. Cari açağın aşırı değerli Türk Lirası nedeniyle bu kadar yüksek olduğunu kaydeden Tüzmen, “73 milyar dolarlık ihracat ve 116 milyar dolarlık ithalat yapıldığı zaman, cari açık bu şekilde olacak. Bu da ihracaatı aşağı doğru çekerken ithalatı çok yüksek oranda artırır. Bu beklenmeyen bir tablo değil” dedi. Cari açığın tamamen dış ticaret açığından kaynaklandığını dile getiren Tüzmen, şu anda cari açığın gerek özelleştirme gelirleri, gerek yabancı sermaye gelirleri, gerek yurtdışındaki işçilerin dövizleri, gerek yurtdışı müteahhitlik hizmeti gelirleri ve gerekse turizm gelirleriyle çok rahat bir şekilde finanse edilebilir bir şekilde olduğunu kaydetti.

Artan petrol fiyatlarının da cari açığın artmasında önemli bir etken olduğuna işaret eden Tüzmen bunun da direkt olarak ithalat faturasına yansıdığını, bu kurla, bu ithalatla, bu kadar cari açık vermenin normal olduğunu söyledi. İhracat artışının yüzde 7’ler seviyesinde tutulması durumunda hedeflere ulaşılabilineceğini vurgulayan Bakan Tüzmen şöyle konuştu: “İhracat artışını yüzde 10’lar seviyesine getirmemiz lazım. Bu da kolay değil. Bir tarafta aşırı değerli para birimimiz var, diğer taraftan da dünya ile rekabet ediyoruz. İthalatımız da maalesef daha çok ara mal geliyor. İhtiyacımız olan ithalatı yapıyoruz. Bu da tamamen kurun etkisidir”

Yıl sonu dış ticaret açığının ne kadar olacağının sorulması üzerine ise Bakan Tüzmen; yıl sonu dış ticaret açığını 40-45 milyar dolar arası olarak açıkladı. Tüzmen, “Yaklaşık 40-45 milyar dolarlık dış ticaret açığının 200 milyar dolarlık dış ticaret hacminin içine böldüğümüzde yüklaşık yüzde 20’lerde göreceksiniz. Bu da işin rahatlıkla finanse edilebileceğinin göstergesi olacaktır. Yüzde 20-25 aralığındaki dış ticaret açığının toplam dış ticaret oranı bizim rahatlıkla finanse edebileceğimiz bir cari açık olacaktır” şeklinde konuştu.