‘Cari açık konusunu çok yakından takip ediyoruz’

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, "Cari açık konusunu çok yakından takip ediyoruz. Gerekli tedbirleri de gerekli zamanda alıyoruz." dedi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, 22-23 Nisan tarihlerinde yapılacak olan Uluslararası Para Fonu (IMF) – Dünya Bankası Bahar Dönemi Toplantısı’na katılmak üzere ekonomi yetkilileriyle birlikte Washington’a gitti.

IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları, ABD’nin başkenti Washington’da gerçekleştirilecek. 184 ülkeden bakanın ve özel sektör temsilcilerinin katılacağı toplantılarda, Türkiye’yi Bakan Babacan, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ve ilgili bürokratlar temsil edecek. Bir çok konferansın, seminerin gerçekleşeceği toplantılarda ayrıca ikili görüşmeler de yapılacak.

Bakan Babacan, gitmedene önce Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda bir basın açıklaması yaptı. Babacan, bu toplantılar kapsamında Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz, IMF Başkanı Rodrigo de Rato, IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, AB Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Komiseri Joaquin Almunia ile özel sektör finans kuruluşlarının bazı temsilcileriyle birebir ya da heyetler halinde görüşmeler yapılacağını açıkladı.

Resmi toplantılarda, Türkiye’yi guvernör sıfatıyla temsil edeceğini belirten Babacan, Uluslararası Finans Enstitüsü’nün bir toplantısına da katılacağını dile getirdi. Babacan, ayrıca, Türkiye konulu üç ayrı yatırımcı konferansında sunumlar yapacaklarını ve yatırımcılarla biraraya geleceklerini kaydetti. 4 gün sürecek görüşmelerin bir kısmının New York’ta gerçekleşeceğini anlatan Bakan Babacan, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konsey Toplantısı’nda, Türkiye’deki gelişmeler hakkında bir konuşma yapacağını belirtti. Babacan, görüşmelerde, Türkiye’nin şu anda bulunduğu pozisyon, ilerideki planları, projeleri, uyguladığı program ve AB süreci ile ilgili konularında dünya finans çevrelerinin aydınlatılacağını söyledi.

Babacan, yaptığı kısa açıklamanın ardından cari açık ile ilgili eleştirilere cevap verdi. Babacan, IMF’nin yayımladığı Dünyanın Ekonomik Görünümü raporunda, Türkiye’nin yüksek cari açığı, ekonominin önündeki ana risk olarak gösterilmesi ile ilgili yöneltilen soruyu cevapladı.

Babacan, “Cari açık konusunu çok yakından takip ediyoruz. Gerekli tedbirleri de gerekli zamanda alıyoruz. Raporda hangi ifadeler geçti incelemeden birşey söylemek mümkün değil. Cari açığın dikkatle takip edilmesi gerektiğini biz her fırsatta söylüyoruz. Bu konuda farklı yaklaşımlar farklı yorumlar olabilir. Bizim de kendi yorumumuz var. Kendi yaklaşımımız var. Aldığımız, alacağımız bazı yaklaşımlar var, tedbirler var. Bu sene yüzde 6,5 faiz fazlayla devam ediyoruz. Yüzde 6,5 faiz dışı fazla Türkiye için çok yüksek bir faiz dışı fazladır. Bunun artık sebebi sadece borç dinamiklerinin iyileştirilmesi değil cari açığın kontrol altında tutulmasıdır. Dolayısıyla bu konuda gayet rahatız. Ama rahatız derken de asla rehavete kapılmak sözkonusu değil. Tüm gelişmeleri çok yakından dikkatli şekilde takip ediyoruz. Ama bu konuyla ilgili defalarca söyledim yine tekrarlıyorum. Yaklaşımlarımızı, analizlerimizi kesinlikle yüzeysel yapmamalıyız.Mutlaka derinlemesine inmek zorundayız. Türkiye’nin gerçeklerini görmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Bakan Babacan, ayrıca, Sosyal Güvenlik Yasası’nın çıkmasının ardından IMF heyetinin 3’üncü Gözden Geçirme Çalışmaları kapsamında Türkiye’ye davet edileceğini açıkladı. Babacan, “Sosyal güvenlik yasamız dün akşam saatlerinde tamamlandı. Tabii beklediğimiz konular sadece o değil, kendi iç hazırlıklarımız da söz konusuydu. Ama bu saat itibariyle rahatlıkla söyleyebilirim ki, artık davetiyeyi rahatlıkla çıkarabiliriz. Heyeti davet edebiliriz. Ancak gününü karşılıklı olarak konuşmamız lazım. Önümüzdeki 1-2 hafta içinde heyetin Türkiye’ye gelip 3. gözden geçirme çalışmalarını hızlı bir şekilde başlatacaklarını tahmin ediyoruz. Dün gece telefonla görüşme imkanımız olmadı. Oraya varınca tarihini netleştiririz” şeklinde konuştu.