‘Cari açık Türkiye’nin başına bela olacak’

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş, Şubat ayında cari açığın rekor kırarak 3.4 milyar dolara ulaştığına dikkat çekerek, "Cari açık, Türkiye'nin başına bela olacak" dedi.

Aşırı değerli YTL’nin bir yandan ithalatı cazip hale getirdiğini diğer yandan da yerli üreticiyi cezalandırarak üretim ve istihdam kaybına yol açtığını söyleyen Karakuş, “Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden tekstil ve hazır giyim saniyinde yaşanan daralma istihdamın yanı sıra, ihracatında gerilemesine yol açtı. Bu da cari açığın büyümesini tetikleyen en büyük etkenlerden biri oldu” dedi.

Yılın ilk 2 ayında tekstilde üretimin yüzde 14.2, hazır giyimde ise sektöründe ise yüzde 22.1 azaldığına dikkat çeken Karakuş, “Şubat’ta cari açık rekor kırdı. Cari açık 3.4 milyar dolara ulaştı. Son 1 yılda gerçekleşen cari açık 25.2 milyar dolar oldu. Bu da gösteriyor ki cari açık Türkiye’nin başına bela olacak” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin lokomotif sektörü olan tekstil krize girmek üzere olduğunu dile getiren Karakuş, şöyle devam etti: “Dünya Ticaret Örgütü 2005 yılında kotaları kaldırdı. Çin tehlikesi de sektörün önündeki tek sorun değil. İstihdam üzerindeki vergiler yüksekliği de sanayicinin belini büküyor. Tekstil ne zaman sıkıntıya girmişseTürkiye’de sıkıntıya düşmüş. Türkiye’de devletin eli, özel sektörün cebinde ve özel sektör halen bıçak sırtında.”