Carla Del Ponte’den önemli veda mesajı

BM Başsavcısı Del Ponte, görevindeki son basın toplantısında, BM’nin eski Yugoslavya’da işlenen savaş suçları için açtığı mahkemenin, eski Bosnalı Sırp liderler Radovan Karaçiç ve Ratko Mladiç yargı önüne gelinceye kadar açık kalması gerektiği

BM Başsavcısı Carla Del Ponte, 1 Ocak 2008’de, görevini Lübnan’ın eski Başbakanı Refik Hariri suikastı soruşturmasını yürüten BM Uluslararası Bağımsız Soruşturma Komisyonu Başkanı Serge Brammertz’e devretmeden önce önemli mesajlar verdi. Del Ponte, aranmakta olan Sırp savaş suçluları Radko Mladiç ile Radovan Karaçiç yakalanıp adalet önüne çıkarılana kadar mahkemenin açık kalması gerektiğini belirtti.
Haberin devamı

Bu görevini bıraktıktan sonra Arjantin’de büyükelçilik yapacak İsviçreli avukat Del Ponte, Karaçiç ve Mladiç’in mahkemeye çıkarılmasının bir gereklilik olduğunu vurguladı.

Başsavcı, Karaçiç ve Mladiç’in savaş suçu işlemekle ilk kez suçlanmasından sonra yıllardır yakalanmamalarının, “mahkemenin çalışmalarında bir leke” olduğunu ifade etti.

Sorulara İngilizce, Fransızca ve Almanca yanıt veren Del Ponte, Balkan savaşlarının kurbanlarını da andı.

Merkezi Lahey’de bulunan mahkemenin yıllık milyon dolarlık masrafını karşılayan BM Güvenlik Konseyi, mahkemenin davalarını bitirmesini ve 2010’a kadar kapanmasını istiyor.

Karaçiç ve Mladiç, Bosna Savaşı’nda Srebrenitza katliamı, Saraybosna işgali ve binlerce kişinin öldüğü etnik temizlik kampanyasının mimarları olarak soykırım işlemekle suçlanıyor.

Eski Yugoslavya’daki savaş suçları davasının baş zanlısı eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç, mahkemenin 4 yıl süren duruşmalarda hakkında bir karar vermeden hücresinde ölü bulunmuştu.

Del Ponte başsavcılık görevini 1999’da, şimdi BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri olan Louise Arbour’dan devralmıştı.