Çarşafta son söz Danıştay’ın

Fransa'da Danıştay, hükümetin, yüzü de örten çarşafın kamuda en etkili ve en geniş bir şekilde yasaklanmasına ilişkin hazırladığı yasa tasarısına ilişkin görüşünü yarın açıklayacak.

Fransa’da Danıştay, hükümetin, yüzü de örten çarşafın kamuda en etkili ve en geniş bir şekilde yasaklanmasına ilişkin hazırladığı yasa tasarısına ilişkin görüşünü yarın açıklayacak.

Fransız basınının Danıştay’dan sızan bilgilere dayanarak verdiği haberlere göre mahkeme, peçeli çarşafın, kamuya ait yerlerde ”sınırlı bir şekilde” yasaklanmasını, sokaklarda ise serbest bırakılmasını tavsiye edecek.

Danıştay, kişilerin eşkalinin güvenlik için açık bir şekilde görülmesi gerektiği gerekçesiyle, sınırlı bir biçimde kamuya ait yerlerde yüzün kapanmaması gerektiğini savunan bir yasa tasarısına yeşil ışık yakacak.

Başbakan Francois Fillon, hükümetin hazırladığı yasa tasarısının Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uygun olup olmadığını incelemek için Ocak ayı sonunda Danıştay’dan görüş istemişti.

Fransa’da muhalefet bu konuda olası bir yasa tasarısına karşı çıkarken, iktidar partisindeyse görüş ayrılıkları sürüyor.

Fransa’da 5 ile 6 milyon arasında Müslümanın yaşadığı ve peçeli çarşaf giyen kadınların sayısının 2 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.